A poros munkahelyek fullasztóak

A munka közben bennünket körbevevő bizonyos anyagok az asztmás rohamok fő kiváltó okai, derült ki egy új, európai adatokat felhasználó elemzésből.

A kutatók összességében úgy becsülték, hogy a munka során belélegzett gázok, por, füst és más anyagok felelősek az asztmás munkások rohamainak 15 %-áért. Ez évente 90 000 rohamot jelent 27 európai országban.

A foglalkozási asztma, mely bizonyos munkával kapcsolatos anyagok hatására alakul ki, a felnőttek körében az új asztmás megbetegedések 15 %-ért felel, állítja az Amerikai Mellkas Társaság, Dr. P.K. Henneberger a Nemzeti Foglalkozásbiztonsági és ?egészségügyi Intézet ill. a morgantowni Betegségfelügyeleti Központ munkatársa és kollégái.6468A kutatók azonban azt is hozzátették, ugyanez a 2003-as jelentés kijelentette, hogy az asztmás betegek tüneteinek romlása a munkával kapcsolatos anyagok miatt ?sokkal több megbetegedéshez és termeléskieséshez vezethet.?

A kutatók az Európai Közösség Légzési Egészség Felmérés adatait elemezték, hogy megvizsgálják, a munkahelyi környezet mennyiben járulhat hozzá az asztmás betegek rohamainak kialakulásához. Több ezer, 20-44 év közötti európai vett részt a kétlépcsős tanulmányban. A kutatók megvizsgálták az asztmások 966 főből álló részhalmazát, akik a tanulmány második fázisában vettek részt.567474 résztvevő (8 %) jelezte egy vagy több ?súlyos roham? jelentkezését, amit a kutatók úgy jellemeztek, hogy nem várt orvosi kezelés vált szükségessé a megelőző évben. Azoknak, akik már leszoktak a dohányzásról, csökkent az esélyük az ilyen esetekre, azokhoz képest, akik továbbra is dohányoztak.

Mikor a kutatók a résztvevők foglalkozását kezdték vizsgálni, kiderült, hogy a sütőiparban dolgozók közel nyolcszor annyi esetben szenvedtek rohamtól, mint a többiek. A magasabb kockázattal bírók között vannak még a fizikai munkások összességében, a gépjárművezetők és az ?egyéb fizikai alkalmazottak?, és egy minden egyéb kategória a művészekkel, köztisztaságiakkal, kézi mosókkal.5560Az anyagtípus szempontjából azok, akik nagy mennyiségű por, gáz és füst közelében dolgoznak, háromszoros kockázatnak teszik ki magukat a rohamra. A biológiai és ásványi por, a gáz és a füst növelték egyedileg a kockázatot. Néhány mérés azonban bevált: ?Különböző foglalkozási körben sikerrel jártak a munkával kapcsolatos asztmás rohamok megelőzésére tett erőfeszítések, beleértve például a természetes gumilatexszel érintkező egészségügyi szakembereket, a laboratóriumok állatgondozóit és az enzimekkel dolgozó krémgyártókat.? ? írták a kutatók.

Forrás: