Szikrázás, villanás a szemben- mitől lehet?

A fényvillanások, vagyis szemvillanások sürgős szemészeti problémák tünetei, különösen, amikor hirtelen jelennek meg. A látótér szélén megjelenő szikrázás, villanás az ideghártya – más néven a retina szakadásának vagy leválásának az első tünete is lehet, amely vakságot is okozhat.

A retina a szem legbelső burka. Itt helyezkednek el azok az érzékelő sejtek, amelyek a látásinformációt az agyi látóközpont felé továbbítják. Főleg rövidlátók esetében a retina leválhat a helyéről, ilyenkor jellegzetes tünet a függönyszerűen megjelenő homály, melyet a látótérben észlelhető fényvillanás, fénycikázás előzhet meg.

szem, látás, monitor, laptop, képernyő (1)

Fotó: 123rf.com

Hogyan írható le a fényvillanás, mint tünet?

A látást hirtelen fényvillanások – azaz foltok, árnyékok vagy apró bogarakhoz hasonló, mozgó pontok zavarják meg

Mi okozza a retinaleválást?

Legtöbb esetben rövidlátókat érint, akiknek vékony, szakadékony a retinájuk. Az évek múlásával zsugorodó üvegtest miatt nő a retinát érő húzóerő, így károsodik. Gyakran erős ütések is okozhatnak sérülést (például futballozás közben)

Ha a szem belső faláról leválik a retina, akkor fennáll a súlyos látáskárosodás vagy legrosszabb esetben a megvakulás veszélye.

A retinaleválást gyakran üvegtestleválás előzi meg, amelynek következtében fényvillanások jelentkezhetnek. A látómezőnek csak a legkülső részét érinti.

Milyen vizsgálattal előzhető meg a retina leválása?

A szemfenék vizsgálatkor számos betegség kóros jeleit is megfigyelhetjük – főként az ereket érintő elváltozásokat. Ilyenkor az ideghártya és a benne futó erek állapotát rögzítjük, szükség esetén pupillatágításban.

A betegség anatómiai lényege felnőttek és gyermekek esetében is azonos. Fontos a szűrővizsgálat  azoknál a gyerekeknél, akik családjában volt már:

  • ideghártya-leválás
  • nagyobb fokú rövidlátás
  • koraszülöttek

Sokat remeg a szemhéjam. Mitől lehet?

Forrás: Napidoktor.hu