Ne szedjen rendszeresen hasfogót! 5 betegség, ami gyakori hasmenést okozhat

A hasmenés gyakori panasz. Gyomorrontás vagy vírusfertőzések következtében rendszerint hirtelen jelentkezik, majd néhány napon belül elmúlik. Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa arra figyelmeztet, hogy a rendszeres, hosszabb időn át fennálló hasmenés akár súlyos betegséget is jelezhet.

Ilyen esetben a hasfogók szedése és a kímélő étkezés nem oldja meg a problémát, fontos a kiváltó okot felderíteni és célzottan kezelni.

Laktózintoleranciát is jelezhet

Laktóz intolerancia is okozhat hasmenést

A tejcukor felszívódás zavara, a laktóz intolerancia vagy másnéven tejcukor érzékenység. Ha a tejcukrot lebontó laktáz enzim mennyisége valamilyen okból lecsökken a szervezetben, akkor az elfogyasztott tejtermékek tejcukor tartalma emésztetlenül halad át a gyomor- és bélrendszeren. Az el nem bomlott és fel nem szívódott laktóz intenzív bélhangokat, puffadást, hasfájást és hasmenést okoz, rendszerint a tejcukrot tartalmazó ételek elfogyasztását követően egy-két órán belül. Lehet az oka öröklött tulajdonság, antibiotikum szedése vagy fertőző hasmenés is.

Gluténérzékenység

A gyanú a cöliákiára terelődik, ha a gyakori hasmenés, zsírfényű széklet mellett puffadás, gyermekeknél jellegzetes előre domborodó „pókhas”, a rossz felszívódás miatt tápanyag- és vitaminhiány, vérszegénység is jelentkezik. Ilyenkor a glutén a bélnyálkahártyát teszi tönkre és minden széklet laza, akkor is, amikor éppen nem liszteset fogyasztott. A felnőtt korban diagnosztizált esetekben lehet változó a széklet állaga.

Érdekes azonban, hogy a glutén fogyasztása nem egyaránt mindenkinél okoz hasmenést, vannak, akik székrekedésre panaszkodnak, ha orvoshoz fordulnak. A nem-cöliákiás-gluténérzékenység (NCGS) esetében például kifejezetten jellegzetes a hasmenéses és a székrekedéses epizódok váltakozása. Emellett fejfájás, ízületi fájdalmak és krónikus fáradtság is gyakori panasz.

IBS

A szerteágazó tünetek az irritábilis bél szindrómára is jellemzőek az NCGS-hez pedig annyiban hasonlít, hogy itt is jellemző a hasmenéses és a székrekedéses epizódok váltakozása. Visszatérő probléma még a jelentős mértékű puffadás és fokozott gázképződés.

Crohn-betegség

Crohn-betegség tünete is lehet hasmenés

Tünetei lehetnek enyhébbek vagy súlyosabbak, nyugvó fázisokat követően a panaszok fellángolhatnak. A gyakori hasmenés mellett erős hasfájást is okoz, emellett véres széklet, fáradtság, láz és fogyás is jelentkezhet. Erősíti a Crohn-betegség gyanúját, ha a hasmenés mellett egyéb panaszaink – ízületi- és bőrbetegségek, szemgyulladás, epe- és vesekövek, májgyulladás – is jelentkeznek.

Hasmenés a felsoroltak mellett még több okból is jelentkezhet. Antibiotikum szedés után is előfordulhat, ilyenkor fontos, hogy a bélflóra regenerációját probiotikumokkal segítsük. Utazók hasmenése néven ismert a nyaralás közben vagy után jelentkező kellemetlen panasz, melynet akár a rossz higiéniás viszonyok vagy az új, korábban nem fogyasztott ételek is okozhatnak. Ilyen esetekben a tünetek rendszerint néhány napon belül elmúlnak.

Ha azonban a hasmenés tartóssá válik, vagy visszatérően jelentkezik, egyéb panaszok is társulnak hozzá és/vagy egyértelműen étkezésekhez köthető, akkor forduljunk orvoshoz. A kivizsgálást követően az alapbetegségtől függően gyógyszeres kezeléssel, szükség esetén műtéttel és speciális diétával lehet megszüntetni a tüneteket és megelőzni a komolyabb szövődményeket.

Forrás: Budai Allergiaközpont


Egy válasz

  1. Andrea

    Amikor kiderült hogy IBS-em van akkor nagyon elkedvetlenedtem, mert ez egy elég nehezen kitapasztalható dolog hogy kinek mi jó. Nekem akkor rossz ha éppen stresszes vagyok. Persze jó lenne elkerülni, szóljon akinek sikerült 😀 nekem az étkezésre kell nagyon odafigyelnem és ami még bevált hogy nem eszem puffasztó ételeket, és jó rá még az IBS probiotikum is. Ezt is saját tapasztalásból tudom.