Állandóan szomjas? Megmondjuk, mi okozhatja

A fokozott szomjúság oka legtöbbször átmeneti, melyet okozhat túlságosan sós, fűszeres ételek fogyasztása, dehidratáció, testmozgás, meleg idő is.

Ám ha tartósan úgy veszi észre, hogy folyton csak inna, az a cukorbetegség mellett egy másik kóros állapotot, ún. Conn-szindrómát is jelezhet. Hogy mit kell tudni róla, azt dr. Békési Gábortól, a Budai Endokrinközpont endokrinológusától kérdeztük meg.  

Az elsődleges -primer- aldoszteronizmus, más néven a Conn-szindróma, egy olyan endokrin zavar, melynek során a mellékvesekéreg által termelt aldoszteron túl nagy mennyiségben van jelen. Ez a túltermelés a nátrium visszatartásához és a kálium elvesztéséhez vezet a szervezetben, ami magas vérnyomást eredményez. 

A japánok számára nem újdonság, hogy ébredés után az első dolguk éhgyomorra meginni négy pohár vizet. Ősi hagyomány ez, melyet számos betegség gyógyítására alkalmaznak. Meghökkentően egyszerű módszer, mégis tudományosan is bizonyított a hatékonysága…

Csodát tesz az ébredés utáni azonnali vízivás!

A mellékvesék a vesék tetején helyezkednek el, és az endokrin rendszer részét képezik. Az aldoszteront a mellékvese külső rétege, a kéreg termeli. Fontos szerepet játszik a vértérfogat, a vérnyomás, a pH és az elektrolit egyensúly fenntartásában. Termelését elsősorban a renin, a vesékben termelt anyag szabályozza. Ha az aldoszteron mennyisége nő, az serkenti a vesében a nátrium és a víz visszaszívódását- emiatt a vér térfogata megnő, így ezzel párhuzamosan a vérnyomás is emelkedik.   

Fotó: 123rf.com

Conn-szindróma oka leggyakrabban a mellékvesekéreg jóindulatú daganata (ritkán rákos), de lehet úgynevezett mellékvese hiperplázia (megnagyobbodás) is. Ritkán, de előfordulhat, hogy nem találnak semmilyen kiváltó okot.  

Tünetek 

  • Magas vérnyomás  

  • Fokozott szomjúság 

  • Izomgyengeség 

  • Fáradékonyság 

  • Ödéma 

  • Fejfájás 

  • Fokozott vizelési inger 

 

Általában műtét szükséges 

A Conn-szindróma diagnózisához labor-és vizelet vizsgálatokra van szükség (natrium, kálium szinttel együtt). Ezt kiegészítik képalkotó vizsgálatok is (CT/MRI), melynek során felfedezhető egy esetleges daganat, ami az állapotot okozza- mondja dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa. Mivel az esetek nagy részében ez áll a probléma mögött, így a műtét elkerülhetetlen, ám ez rövid időn belül helyreállítja a só-és vízháztartást, valamint a vérnyomást is. Amennyiben a műtét nem kivitelezhető, úgy gyógyszeres terápiára van szükség. 

Forrás: Budai Endokrinközpont