Játszani is engedd 2. rész

“Játszani is engedd” – József Attila sorai nem veszítettek érvényükből, mert a játék örök, ahogy a játékos kedv is az, velejárója a mindennapoknak.

Nélkülözhetetlen helyszín a játszótér

A játszótéri homok fertőző hatásáról Tausz doktor is meglehetősen lehangolóan beszél.

Főként a házi kedvenceknek, a hobbi állatoknak, kutyáknak, macskáknak köszönhető ezeknek a homokozóknak a fertőzöttsége – állítja. Ezek az állatok leginkább a bélférgek okozta fertőzéseket terjesztik. Az egysejtű élősködő – toxoplasma – nemcsak a kisgyermekekre veszélyes, hanem a terhes nők magzatára is.

A bélférgek petéi a bélsárral kerülnek a környezetbe, a kutyák száraz ürüléke, annak pora, illetve a paraziták, bolhák közvetítése révén okoznak fertőzést. Magyarországon körülbelül kétmillió kutya él – közülük több százezer a fővárosban -, sok tonna kutyaürülék kerül a közterületekre, játszóterekre.

A kutyaürülék, illetve annak petéket tartalmazó pora bekerül a parkokba, homokozókba. A kisgyermekek általában talajközelben játszanak, kezük, arcuk szennyeződik, olykor meg is eszik a fertőzött homokot.

A kutya orsóférgének lárvája klinikailag változatos tüneteket okozhat, a hasfájástól a hányingeren át a fejfájásig, bőrkiütésig, köhögés és láz is előadódhat.

A lárvák különböző szerveket támadnak meg vándorlásuk közben, leggyakoribbak a légúti bántalmak, az asztma és az idegrendszeri zavarok. Már egyetlen lárva is súlyos szemtüneteket okozhat, a közelmúltban egy kislány szeméből vettek ki több centis lárvát. A szembántalom kezdetben kancsalság, később vakság is lehet.

Oda kell figyelni a galambokra is, melyeknek ürüléke papagájkórt terjeszt, tolluk pedig erősen allergizáló lehet.

Mi a megoldás? Tanácsosabb elkerülni a játszótereket a gyermekekkel?

Semmiképpen. A gyerek harmonikus testi-lelki fejlődése érdekében nélkülözhetetlen helyszín a játszótér. Itt ismerik meg a környezetet, a világot, a szabályokat, itt próbálják ki képességeiket és korlátaikat, itt alakulnak társas kapcsolataik.

fustmentes_jatszoter4

Még több korszerű, jó játszótérre lenne szükség, speciálisakra is, ahol a mozgáskorlátozott, vak vagy egyéb fogyatékkal élő kisgyermek is önbizalmat, magabiztosságot nyerne a fejlesztő eszközökön, megfelelő felügyelet mellett.

A játszótér örömforrás a gyermek számára. Hogy mindig az maradjon, a felnőttek felelőssége. Nemcsak a szülőké, akiknek figyelniük kell a higiénés szabályok betartására, hanem a fenntartóké és üzemeltetőké is, akik a játékok épségéért, megbízhatóságáért felelnek.

Ideális esetben minden játszótér őrzött, bekerített lenne, a homokozókat használat után letakarnák, gondoskodnának tisztaságukról. Ma még mindez csak óhaj, de idővel talán teljesíthető lesz. És addig? Mindenki saját felelősségére használja az egyre gyarapodó, szépülő gyerekparadicsomokat, megszívlelve a jó tanácsot: "Játszani is engedd…" Megtoldva azzal: játék közben is vigyázz rá!

Forrás: