Hogyan kerülhető el a pelenka-dermatitis?

Nagy melegben sok kisgyermekes családban merül fel a kérdés, hogyan előzzük meg, hogy kisbabánk bőre kipirosodjon, és viszkető kellemetlen kiütések alakuljanak ki.

A pelenka-dermatitis, elsősorban a pelenkával közvetlenül fedett területeken kialakuló bőrgyulladás, amelyet hámlás kísérhet. A tünetek (többek között kipirosodott babapopsi) kialakulásában több tényező szerepel, például a bőr dörzsölése, a széklet és a vizelet enzimeinek a bőrt károsító hatása. Hátterében allergiás reakció és gombás fertőzés is állhat.

A pelenka-dermatitis kezelésében a bőr szárazon tartásának kulcsszerepe van! Célszerű a nagy nedvszívó képességgel bíró, úgynevezett hidrogél-szuperabszorbens anyaggal ellátott, eldobható pelenkák használata, melyek a vizeletet fizikai tulajdonságuknál fogva megkötik.

A kereskedelemben kapható törlőkendőket a legtöbb csecsemő jól tűri, de használatuk bármilyen fokú allergiás tünet jelentkezése esetén ellenjavallt! A piros babapopsin a bőrt nem szabad dörzsölni, csak óvatosan felitatni róla a vizet!

A vizelettel és/vagy a széklettel szennyezett bőrt meleg vízzel csap alatt vagy vattapamaccsal lehet és kell is letisztítani! Terjedjen ki figyelmünk a hajlatokban maradt szennyeződésre és kenőcsmaradványokra is! A nemi szervek környékének tisztítása is legyen alapos, körültekintő! Lányoknál a törlés iránya mindig fentről lefelé, tehát a végbélnyílás irányába történjen!

pelenkas

Bőrvédő krémekkel kiválóan csökkenthető a vizelet és széklet érintkezése a bőrrel: ezek a krémek kiegészítő terápiaként is igen hasznosak, és minimalizálják a betegség visszatérésének esélyét. Fontos a bőr kezelése a gyermekorvos által javasolt speciális kenőcsökkel!

A pelenkázások alkalmával próbáljuk egy kis időre szabadon hagyni a gyulladt területet, hogy jól megszáradjon! Amennyiben lehetőségeink megengedik, a még csúszó-mászó pöttömökre, csak egy kis bugyit adjunk, amit baleset esetén átcserélünk.

Kerülendő a bőr erőltetett tisztítása, hintőpor vagy egyéb irritáló anyagok használata, és egyes esetekben átmeneti étrendváltoztatásra is szükség lehet! Ha a gyulladást a pelenka márkájának váltása okozta, mindenképpen térjünk vissza az előzőleg használt pelenkára!

Javasolt a gyakori pelenkacsere nappal 2 óránként, éjjel legalább egyszer! A szülők gyakran megkérdezik hogy enyhébb-súlyosabb pelenka-dermatitis esetén, a textilpelenkához való visszatérés esetleg megoldaná-e a gondot?

Sajnos nem, inkább növekedne az előfordulási arány és a súlyosság is! Az abszorbens gélmaggal ellátott eldobható pelenka csökkenti a pelenkatáji bőrgyulladás gyakoriságát. Az eldobható papírpelenkák esetleges illatosítóanyagai, széli ragasztóanyaguk ritkán, de okozhatnak allergiás reakciót, ahogyan a mosószerek, tisztítószerek is.

Forrás: