7 hasznos tipp, ha a gyermek ágyba pisil – még mindig!

Az ágybavizelés a gyermekeknél igen gyakori probléma – óvodásoknál és kisiskolásoknál jellemző. Legtöbben kinövik, de mi a teendő, ha a gond mégsem akar elmúlni…?

Az óvodás- és kisiskolás gyermekek körében megfigyelhető probléma az ágybavizelés (nocturnal enuresis). S miközben a legtöbbjük felülkerekedik rajta egy idő után – míg eléri az 5. születésnapját -, vannak, akiknél ez nem ilyen egyszerű.

Egy gyermek 4 esztendős korára már be van tanítva, hogy szobatiszta legyen és kellően tudja kontrollálni a húgyhólyagját. Ám sok csemete – a 4 évesek közel 30 százaléka – éjjel erre nem képes. S bár a legtöbbjük kinövi a problémát, az ágybavizelés máig szégyenforrást és kellemetlenséget jelent mind a szülők, mind pedig a kisgyermek számára. De miért is történik meg az ágybavizelés?

Az ágybavizelés gyakori okai

Ahelyett, hogy leszidja a gyermeket, a szülőnek az a feladata, hogy kiderítse, mi áll az ágybavizelés hátterében. Egyes gyerekeknél a húgyhólyag lassabban érik, mint másoknál – ez az egyik legfőbb oka lehet az ágybavizelésnek. Ha a hólyag képtelen arra, hogy egy normális vizeletmennyiséget megtartson, annak ez a következménye.

A vasopressin nevű hormon (antidiureticus hormon) felelős azért, hogy csökkentse a szervezet által termelt vizelet mennyiségét. A vasopressin alacsony szintje ugyancsak vezethet ágybavizeléshez. Olykor, ha a gyermek mélyen alszik, nem képes észlelni, hogy a hólyagja tele van és könnyítenie kéne magán. Azok a gyerekek, akiknek szüleik ugyanilyen gondokkal küzdöttek, kétszer nagyobb eséllyel vizelnek ágyba, mint társaik. A stressz ugyancsak szerepet játszik az ágybavizelésben – az extrém stressznek való kitettség hatására a csemete nem képes éjjel kontrollálni magát.

vizes

Az ágybavizelés típusai

A gyermekek két fajta ágybavizeléstől szenvedhetnek – az egyik az elsődleges enuresis, a másik a másodlagos enuresis. Ha a gyermek képtelen kontrollálni hólyagjának működését és állandóan ágyba pisil éjszakánként, közel 3 hónapig, elsődleges enuresis-ről beszélünk.

A másodlagos enuresis-nek számos oka lehet – ilyen esetben a gyermek, aki egyszer már megtanulta kontrollálni a húgyhólyagját és 6 hónapon át egyáltalán nem vizel ágyba, egyszercsak, váratlanul ismét elkezdi azt. A stressz illetve a húgyúti fertőzés oka lehet a dolognak.

Hatékony megoldások

Szülőként a legfontosabb megtalálni az ágybavizelés okait és megfelelő kezelési lehetőségeit. A legrosszabb, amit egy anya vagy apa tehet, ha szidja és megalázza a gyermeket azért, mert ágyba pisil. Próbáljuk inkább megnyugtatni őt. Íme néhány módszer, mellyel segíthetünk felülkerekedni ezen a szokáson.

Ágybavizelés-riasztó: ez a kicsi, könnyű szerkezet a gyermek alsóneműjéhez van rögzítve. A készülék úgy van megtervezve, hogy jelez, amikor nedvességet érzékel a gyermek alsóneműjében. Így van ideje rá, hogy felébredjen és kimenjen a vécére könnyíteni magán, mielőtt az egész ágyat „beteríti”. A legtöbb gyermek képes kontrollálni magát, miután ezt a szerkezetet használta.

„Emeléses technika”: egy másik hatékony módszer, hogy megelőzzük az ágybavizelést, ha  közvetlenül lefekvés előtt kivisszük a vécére a gyermeket. Majd két órával azután, hogy elaludt, keltsük fel és vigyük ki újra, hogy elvégezze a dolgát. Ha szükséges, ezt a gyakorlatot 2-3 óránként megismételhetjük. Türelem kell hozzá, az biztos; de hatékonyan kezeli az ágybavizelést.

pelenka2

„Hólyagtréning”: tanítsuk meg a gyermeket a hólyagja kontrollálására. Kérjük meg, hogy szóljon, mielőtt könnyíteni szeretne magán reggel. Egy egyszerű időzítőt alkalmazva, érjük el, hogy a gyermek még néhány percig visszatartsa a vizeletét. Legközelebb kicsit több ideig tartsa vissza. Alkalmazzuk ezt a technikát, míg a gyermek képes lesz kontrollálni a hólyagját, akár 45 percig is. Az ágybavizelés el fog múlni!

-Nedvszívó nadrágok: ha a gyermek túl kicsi, 4-5 éves, a szuper nedvszívó nadrágok hatékony megoldások lehetnek az ágybavizelés ellen. Arra tervezték ezeket, hogy felszívják a nedvességet és megelőzzék a nagyobb problémát.

-Szigorítsuk a folyadékbevitelt: ne engedjük a gyermeknek, hogy nagyobb mennyiségben fogyasszon folyadékot lefekvés előtt. Egyik legfőbb oka az ágybavizelésnek, hogy sokat iszik, és ürítenie kell. Ha folyadékra van szüksége, legalább 2 órával korábban vegye azt magához, mint hogy aludni tér.

Jutalmazzuk a gyermeket a „száraz éjszakákért”: azon éjszakák után, amikor csemeténk nem vizelt az ágyba, váljon szokásunkká megjutalmazni őt. Ez egy pozitív technika, mely gyengéden a jó irányba tereli a gyermeket. Jutalmazzuk és dicsérjük is meg. A technika nagy szerepet játszik abban, hogy a kisgyermek felülkerekedjen problémáján – és nemcsak ezen, hanem a gyerekkor egyéb nehézségein is.

Ellenőrizzük, nincs-e más gond az ágybavizelés hátterében. Előfordulhat, hogy valamilyen egészségügyi probléma miatt képtelen visszatartani a gyermek a vizeletét. Lehet ez a húgyhólyag késői kifejlődése vagy húgyúti fertőzés is. Vigyük el a gyermeket az orvoshoz, hogy megbizonyosodjunk arról, nincs semmi baj. Ha pedig van, azt szükséges időben kezeltetni.

Forrás: