Szexuális vágy – Így módosul a kor változásával

Ne féljünk segítséget kérni, ha gond van a libidóval

Bár a hormonok szerepet játszanak benne, nem mindig világos, milyen mértékben okoznak különbséget a kornak megfelelő szexuális vágy alakulásában. Mit érdemes tudni a libidó alakulásáról az évek előrehaladtával?

Egyszerűnek tűnhet a dolog, mégis, a tudósok még mindig nem tudnak megegyezni abban, hogy pontosan miből áll a szexuális vágy és hogyan mérhető ez a férfiaknál vagy a nőknél.

Noha a hormonok tagadhatatalnul szerepet játszanak, nem mindig egyértelmű, mekkora különbséget eredményeznek. Más tényezők – pszichológiai, szociális és fizikai – szintén hatnak a libidó alakulására.

Szexuális vágy 20 évesen

A tesztoszteron – a hormon, amire a férfiaknak szükségük van a szexuális izgalomhoz -, általában magas a 20-as években, s ilyenkor a szexuális vágy is magas. Ám ez olyan időszak is egyben, amikor aggódhatnak a tapasztalatlanság miatt. Ez lehet az oka annak, hogy a 20-as éveiben járó férfiak 8 százaléka – de valószínűbb, hogy ennél több – merevedési zavarról számol be. Ennek oka lehet orvosi vagy mentális egészségügyi probléma is, de akár azt is jelezheti, hogy szívbetegség kockázata áll fenn, ezért érdemes beszélni orvossal.

A nők minden bizonnyal termékenyebbek tinédzserkoruktól a 20-as éveik végéig, mint az azt követő esztendőkben. Ez azonban azt eredményezi, hogy jobban meggondolják, szeretkeznek-e és mikor, bár nem teljesen világos, hogy pontosan miért. A tudósok úgy vélik, a női vágy éppen akkor nőhet meg, amikor a termékenység csökkenni kezd – a 20-as évek vége felé.

Szexuális vágy 30- és 40 évesen

Sok férfiban továbbra is erősen ott van a szexuális vágy 30- és 40 éves korában, noha a tesztoszteron 35 éves kor körül lassan elkezd csökkenni. Jellemzően 1 százalékot esik évente, de egyes férfiaknál gyorsabb is lehet a folyamat. Ez hatással lehet a szexuális vágyra. Számos férfi esetében ráadásul munkahelyi, családi és egyéb kötelezettségvállalások okoznak stresszt, ami befolyásolhatja, mennyire érdekli őket a szex.

A nőknél ebben az életszakaszban a legerősebb a szexuális vágy. Egy tanulmány szerint a 27 és 45 év közötti nőknek gyakoribb és intenzívebb szexuális fantáziáik vannak, mint a fiatalabb vagy idősebb társaiknak. Többet is szeretkeznek és ez nagyobb valószínűséggel történik párkapcsolatban.

szex, szexuális vágy, pár

Fotó: 123rf.com

Szex és gyermeknevelés

A terhesség és a szülés bármely életkorban jelentős hatással van a szexuális életre, de ez mindenkinél más. Várandósság idején a test és a hormonok is változnak, ez pedig időnként a libidó növekedését jelentheti, különösen a második trimeszterben – van, akinél viszont a vágy hiánya alakul ki.

Sok nő aggódik, biztonságos-e a szex, amíg terhes – általában nincs ok aggodalomra, de a legbiztosabb, ha a kismama beszél orvosával saját esetéről.

A várandósságot követően a szoptatás, a gyerekek nevelése és egyéb munka befolyásolhatja a szexre szánt időt, az energiát és az érdeklődést.

Az 50-es évek

Amennyiben egy férfi jó fizikai és mentális egészségnek örvend, nincs rá oka, hogy ne élvezze tovább a szexuális életet. A merevedési zavar azonban egyre gyakoribb az életkor előrehaladtával.

Ritkábbá válhat az erekció és fenntartása is nehezebb. A gondot ugyanakkor nem annyira a kor okozza, mintsem az öregedéssel egyre gyakoribbá váló egészségügyi problémák. Ilyenek például a szívbetegségek, a diabétesz, a magas koleszterinszint és az elhízás, valamint az ezeket kezelő gyógyszerek. A merevedési zavar kezelésének lehetőségeiről mindenképp érdemes orvosunkkal beszélni.

Az 50 éves kor a nők egy részénál nagyobb érdeklődést vált ki a szex iránt, hiszen kevésbé aggódnak a teherbeesés miatt. Ám ahogy a menopauza felé haladnak, csökken az ösztrogénszint, ami visszavetheti a libidót és hüvelyszárazsághoz vezethet.

Nincsenek jó hatással a hölgyek hangulatára a hőhullámok, a szorongás, a súlygyarapodás és az alvási problémák sem. Fontos konzultálnunk orvosunkkal az alkalmazott gyógyszerekről, hormonokról, a hüvelysíkosításról és egyéb kezelésekről.

Férfiaknál nemcsak a tesztoszteronszint a „főkolompos”. Szükség van rá a szexuális izgalomhoz, de nem világos, milyen mértékben. Ez személyenként változó. S bár igaz, hogy a szint csökken idővel, a tudósok máig nem tudják, pontosan hogyan hat ez a libidóra. Néhány, alacsony tesztoszteronszinttel rendelkező férfit normális szexuális vágy jellemez, míg másoknak, akiknek magas a tesztoszteronszintje, szexuális problémáik vannak. Fontosabb szerepet játszó tényezők lehetnek a libidó terén az egyéb egészségügyi gondok: a fizikai alkalmasság és a mentális egészség.

Az orvos és a beszélgetés is segíthet

Ha bármilyen gondunk van a szexuális vágy terén, lényeges ezt orvosunkkal megbeszélni – már csak azért is, mert ezek egy egészségügyi állapot jelei lehetnek.

Amennyiben fizikai reakció okoz problémát, a doktor hormonokat írhat fel, amelyek növelhetik az általános szexuális vágyat – nőknél ez az ösztrogén, férfiaknál a tesztoszteron. Szexuális izgatottságot fokozó gyógyszereket is felírhat.

Szintén fontos, hogy partnerünkkel beszéljünk igényeinkről, vágyainkról, magáról a problémáról. Ne féljünk új dolgokat kipróbálni, miközben a test átalakul és az életszakasz is változik. Ez segíthet abban, hogy fenntartsuk az érdeklődést, egymás iránt és a szex iránt. Legyünk őszinték a fizikai és érzelmi elégedettséggel kapcsolatban. Az is jó ötlet, ha az intim percekre külön időt jelölünk ki a hét folyamán.

Forrás: Adrina - napidoktor.hu


Válaszolj

Az e-mail címed nem publikáljuk.