Mit tehetek, ha beleszerettem a legjobb barátomba?!

Az örök kérdés: lehet csupán barátság egy nő és egy férfi között? A válasz: ez az adott személyektől függ, azoktól, akik a baráti kapcsolat részesei. Hogyan lehetünk igazán őszintén magunkhoz és mit tegyünk, ha részünkről ez már nemcsak barátság?

Sokan és sokszor teszik fel a kérdést, vajon működhet-e csak barátság egy férfi és egy nő közt. Ez valójában azon múlik, milyen a két fél személyisége vagy éppen milyen kapcsolatban voltak eddig. Vannak nők és férfiak, akik a vonzerőnek képtelenek ellenállni és ha igazán őszinték akarnak magukhoz lenni, nem képesek arra, hogy csak barátként álljanak a másik nem képviselője mellett.

De olyanok is akadnak szép számmal, akik számára a plátói dolog működőképes. Sőt, a férfi-nő baráti kapcsolatok jó részében a két fél nem érez egymás iránt vonzódást, vagy ha egykor volt is, régen lezárta azt magában.

A problémásabb baráti kapcsolatok azok, melyekben csak a résztvevők egyike érez vonzalmat, a másik nem. Ezekben a szituációkban a vonzalom egy ponton komolyan próbára teheti a kapcsolatot, de a személyektől és a helyzettől függ, hogy ez bekövetkezik-e.

A vonzalom nem egy ki- és bekapcsolható dolog. Aki érez valamit a másik iránt, az ezzel tisztában van – de ha látja, hogy érzelmei nem találnának viszonzásra, nem akarja elveszíteni azt az embert és képes arra, hogy ne hagyja magát bevonódni a romantikus érzelmekbe.

Természetesen, ha az érzelmek olyan intenzitásúak, hogy már komoly próbatételek elé állítják a szerelmes felet, akkor fel kell tennie magának a kérdést: nem fájdalmas-e túlságosan a számára, hogy továbbra is barátságban legyenek.

baratsag1

Ahhoz, hogy meghatározzuk magunkban, valóban egy biztos alapokon nyugvó baráti kapcsolatról van szó vagy ez átcsaphat a részünkről valami másba, érdemes feltennünk magunknak néhány kérdést. Igazak-e ránk az alábbi állítások?

-Sokat gondolunk a barátunkra napközben – talán többet, mint amennyit az aktuális partnerünkre.

Romantikus gondolatok jutnak eszünkbe a barátunkkal kapcsolatban.

-Miközben valaki mással szeretkezünk, a gondolatunkba férkőzik, milyen lenne a barátunkkal.

-Barátunk kifejezetten hiányzik, ha nincs velünk.

-Jobban megbízunk benne, mint a partnerünkben, s még ha a szexuális vonzalom nem is alakult ki, az érzelmi intimitás, mely a barátunkkal fennáll, már a párkapcsolatunkat is befolyásolja. Ez komoly probléma, mellyel előbb-utóbb foglalkozni kell!

-Egyedülállóak vagyunk, mégis inkább a barátunkkal töltjük az időt, minthogy elmenjünk egy randevúra. Akárcsak az előző figyelmeztető jel esetén, itt is fennáll annak a veszélye, hogy a baráti kapcsolat befolyással legyen egy kialakuló párkapcsolatra. Őszintén kell válaszolnunk magunknak arra a kérdésre: lehetséges-e, hogy beleszerettünk a barátunkba.

randi2

Amennyiben azt tapasztaljuk, hogy a fenti állítások közül csak egy is igaz ránk, ideje kicsit felülvizsgálnunk ezt a baráti viszonyt. Gondoljuk át az alábbi kérdéseket:

-Ha nem éppen egy párkapcsolatban vagyunk, szeretnénk-e lépést tenni annak érdekében, hogy a barátunkból esetleg a partnerünk lehessen?

-Amennyiben tudjuk, hogy barátunk nem táplál irányunkban hasonló érzéseket, mint mi iránta, megéri-e számunkra ennyi közeli kapcsolatot fenntartani vele, vagy inkább szeretnénk távolságot tartani?

-Ha párkapcsolatban vagyunk, néhány komoly döntést kell meghoznunk – végig kell gondolnunk, hogy a baráti kapcsolatunk reális veszélyt jelenthet-e a párkapcsolatunkra. Melyiket szeretnénk folytatni a kettő közül?

A férfi-nő kapcsolatok meglehetősen összetettek. (Ugyanez egyébként elmondható az azonos neműek kapcsolata esetén is, hasonló, „barátság vagy már annál több” helyzetet ezekben is igen nehéz kezelni.)

Annak érdekében, hogy tisztázzuk a helyzetet, mindenekelőtt önmagunkkal kell őszintének lennünk. Gondolkodjunk el részleteiben a baráti viszonyunkon a szóban forgó férfival vagy nővel és tegyük fel magunknak a kérdést: képesek vagyunk-e valóban csak a barátja maradni?

Forrás: Adrina – Napidoktor.hu

Forrás: