Influenza tünetei, szövődményei és megelőzésük

Az influenza tünetei rendszerint hirtelen jelentkeznek. Szinte a semmiből érkezik a rossz közérzet, a fájó izmok, ízületek, fejfájás, láz, fáradtság és gyengeség.

A betegség lefolyását torokfájás, náthás tünetek és köhögés is kísérheti, de – főként a krónikus betegek, idősek és kisgyermekek esetében – a szövődmények sem ritkák. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát kérdeztük, hogyan segíthetjük a mielőbbi gyógyulást és a szövődmények megelőzését.

Influenzás, vagy náthás tünetek?

A téli időszakban gyakoriak a légúti megbetegedések, ezért nem mindig tudjuk, hogy megfázás vagy influenza miatt érezzük magunkat rosszul.

nátha és az influenza tünetei közt különbség, hogy a nátha inkább csak hőemelkedéssel jár, nem jellemzők az izomfájdalmak, a köhögés enyhébb, viszont erős orrfolyás, orrdugulás jelentkezik. A tünetei hosszabb idő alatt alakulnak ki, napról napra érezzük egyre rosszabbul magunkat.

Az influenza ezzel szemben hirtelen dönt le a lábunkról. Jellemző a maga láz, erős ízületi és izomfájdalmak, köhögés, enyhébb náthás tünetek és nagy fokú elesettség érzés jellemzi.

Az influenza lefolyása

A hirtelen kialakuló tünetek rendszerint egy hét alatt múlnak el. A láz általában pár napon belül csökken. Előfordulhat, hogy bizonyos napszakokban – például estére – rosszabbul érezzük magunkat, de ez nem jelent problémát, ha ettől függetlenül a napok múlásával a tüneteink javulnak. A gyógyulást követően a fáradtság érzet még akár két hétig is eltarthat és a köhögés is megmaradhat.

Az influenza szövődményei

Influenza szövődménye lehet az arcüreggyulladás is.A betegség elsősorban az idős, legyengült immunrendszerű, vagy krónikus betegségben szenvedők és a kisgyermekek esetében jelent fokozott veszélyt. Náluk magasabb a szövődmények kockázata.

A legismertebb és egyben legsúlyosabb szövődmény a tüdőgyulladás, de az influenza következtében fül- és arcüreggyulladás is felléphet. Másodlagos fertőzésre figyelmeztet, ha a tünetek rosszabbodnak vagy új panaszok jelentkeznek. Ilyen esetben mindenképp orvoshoz kell fordulni, mivel bakteriális felülfertőzés esetén antibiotikum szedésére is szükség lehet.

A szövődmények megelőzése

  • Az influenza elleni védőoltás ugyan jelentős mértékben csökkenti a kockázatot, de annak ellenére is elkaphatjuk a fertőzést. Ilyen esetben az oltáson átesett személyek azonban enyhébb tünetekkel és rövidebb gyógyulási idővel vészelik át a betegséget, így a szövődmények kialakulásának esélye is kisebb.
  • A szövődmények megelőzésének érdekében adjunk elég időt szervezetünknek a gyógyulásra: influenza esetén maradjunk ágyban, pihenjünk a betegség ideje alatt.
  • Magas láz – és esetleg hányás – miatt különösen fontos a folyadékpótlás. A kiszáradás megelőzésére elektrolit italt is fogyaszhatunk.
  • Az erős fejfájás és az izom- és ízületi fájdalmak zavarhatják a gyógyuláshoz szükséges nyugodt pihenést. Ilyenkor érdemes fájdalomcsillapító- és gyulladáscsökkentő recept nélkül kapható gyógyszert bevenni.
  • A fül- és arcüreggyulladás szövődmény megelőzése érdekében fontos az orr szellőzését biztosítani. Ha orrdugulás, orrfolyás jelentkezik, használjunk orrsprayt, orrcseppet, fújjuk rendszeresen az orrunkat. Hasznos segítség még ilyen esetben a tengervizes orrspray és az orrmosó is.
  • Figyeljük a lakás páratartalmát. A túl száraz a levegő rontja a közérzetünket, kiszárítja az orrnyálkahártyát, köhögésre ingerel. A túl magas páratartalom megnöveli az allergének – penészgomba, poratka – megjelenésének kockázatát.
  •  
  •  
  • Influenza kezelésében hasznos a tea, levesek fogyasztása.Influenza esetén általában étvágytalanok vagyunk, különösen az első napokban. Ilyenkor jó választás a leves, ami nemcsak könnyen emészthető és a folyadékpótlásban is segít, de bizonyítottan segíti a gyógyulást felső légúti megbetegedések esetén. A leves után például fokhagymás pirítóst lehet fogyasztani. Ha nem szeretjük az ízét, táplálékkiegészítő formájában is szedhetjük. Antivirális hatásánál fogva a fokhagyma az influenza leküzdését is segíti, de a náthás tüneteket is hatékonyan enyhíti, sőt a megelőzést is támogatja. C-vitamint is érdemes szedni, de felépülésünket támogatja a gyömbér is. Lereszelve, teaként fogyasztva nemcsak a légúti tüneteket csökkenti, de hatékony ellenszer hányinger esetén is.

Mikor forduljunk mindenképp orvoshoz?

– Szövődményekre, az influenza súlyosbodására utal a légzési nehézség, légszomj megjelenése.

– Magas láz esetén – különösen gyerekeknél – ha kezelés ellenére sem sikerül tartósan levinni.

– Ha a krónikus betegséggel élők alapbetegsége rosszabbodik, akkor mindenképp orvosi segítségre van szükség.

– Ha a tünetek javulást követően visszatérnek, esetleg még rosszabbodnak is.

– Ha a beteg zavartnak tűnik, nem képes hatékonyan kommunikálni, eszméletvesztése van.

– Kiszáradás esetén: ezt jelezheti a vizelet drasztikus csökkenése, elmaradása. A száj kirepedezése, sápadtság, a szem alatti karikák, száraz bőr, csecsemőknél a kutacs besüppedése.

Forrás: Fül-Orr-Gége központ