Festékek és anyagok – 1. rész

Festékek és anyagok sorozatunk első cikke, melyben az alapozó és beltéri falfestékeket vesszük górcső alá.

Alapozó

A tökéletes festés titka tulajdonképpen az alapozás. Annyiféle felületre festünk: betonra, téglafalra, gipszkartonra – célszerű egységesíteni az alapot, amelyre aztán festünk. Sokan nem ismerik a mélyalapozót, ezért egyből a színt viszik fel a falra.

Pedig ez az anyag nemcsak remek felületet teremt, hanem kihozza a festék valódi színét. Ráadásul alapozással javíthatnunk a fal nedvszívó képességén: egyszerűbben szólva ezzel kevesebb festéket kell használnunk. Egy modern diszperziós mélyalapozó (pl. az Inntaler diszperziós mélyalapozó) több pozitív tulajdonsággal is rendelkezik. Használata után az új festék jobban megtapad, ugyanakkor a fal természetes szellőzését nem gátolja.

A régi, porózus vakolatokat és krétásodó felületeket megerősíti és megszilárdítja. Megakadályozza a felület eltérő szívóképességéből fakadó foltosodást. Ezt leginkább akkor láthatjuk, ha súroló fényben nézzük meg a végeredményt: ilyenkor foltok jelennek meg, amelyek nem a festék hibái, hanem az egyenetlen felület eredményeképpen mutatkoznak.

Színezd újra

Beltéri falfestékek

A falfestékek vizes bázisúak, vagyis vízzel hígíthatók és moshatók is.

Diszperziós falfestékek

Falfestéshez manapság leggyakrabban diszperziós festéket használunk. A hagyományos diszperziós falfestékek kedvező fedési tulajdonságuk és ellenálló képességük miatt terjedtek el. Előnyös tulajdonságaik: az időjárásállóság, színezhetőség, sok esetben moshatóság és súrolhatóság. Nemcsak beltérben alkalmazhatók, hanem kültérben (homlokzati diszperziós festékek) és speciális igénybevételű helyiségekben (pl. pincékben) is jól fednek.

Fedőképességük szerint is osztályozzák őket (azaz hány rétegben fednek tökéletesen). Ráadásul többször is átfesthetők. A modern diszperziós falfestékek egészségre és környezetre ártalmas oldószereket nem, vagy alig tartalmaznak. Ezek a vizes bázisú festékek megkímélnek bennünket többek között a napokig tartó festékszagtól. A festékgyártók folyamatos újításainak eredményeként ma már a speciális adalékanyagokkal kevert változatok is javítják munkánk minőségét

Latexfestékek

Nagy igénybevételű helyekre ajánlott festékfajta. Több százszor mosható, nagy dörzsállóságú, vízhatlan, elég kemény bevonatot ad. Magasabb az ára, és a közhiedelemmel ellentétben átfesthető, ha az alapfelület nem laza, nincsenek rajta leválások, amelyeket kaparással kell eltávolítani.

Színezd újra

Szilikát falfestékek

Ritkábban használatos festékfajta, amelyet régebben nagyobb páraáteresztő képessége miatt alkalmaztak. Elsősorban a festő szakemberek választása. Van diszperzióval kevert változata is.

Mészfestékek

Ismét divatba jön a meszelés: részben azért, mert ez a falak tisztító festésének legolcsóbb módja, másrészt azért, mert környezetbarát módszer. Ezért is hívják a mészfestéket egyre többen „biofestéknek”. A meszelést régebben általában kevésbé igényes helyiségekben (gazdasági épületekben, kamrában, pincében) alkalmazták, mivel a hagyományos mészfesték nem túl tartós és az így készült felület könnyen kopik. Pedig fertőtlenítő, gomba- és penészölő hatása is figyelemreméltó.

Napjainkban már olyan modern alapanyagokat is vehetünk, amelyek sokkal tartósabbak a hagyományos mészfestéknél (pl. Poli-Farbe mészfesték). Sőt, egyes modern mészfestékeket (pl. a Poli-Farbe kültéri mészfestéket) már kültérben is alkalmazhatunk.

Ezek a kiváló tulajdonságú, ragyogó fehérségű festékek különleges páraáteresztő és víztaszító képességgel rendelkeznek. A fal természetes légzését is biztosítják, és víztaszító hatásuk következtében a nedvességet nem szívják fel. Az áruk pedig verhetetlen.

További részletek a Színezd újra otthonod című könyvben olvashatók.

Színezd újra könyv borító

szerzői jog

Forrás: