Balesetek a játszótéren – 1 rész

A statisztikák szerint a tizennyolc év alatti gyerekek közül ugyanannyian halnak meg véletlen balesetekben, mint betegségekben. Kis odafigyeléssel a tragédiák nagy részét megelőzhetnénk.

A legfontosabb tudnivalókról dr. Rente Judit gyermekorvos beszélt lapunknak. Nagyon sokféle játszóterünk van: füves, homokos, salakos vagy gumiborítású. Mindegyiknek mások az előnyei és a hátrányai. Az viszont nagyjából közös bennük, hogy elég, ha a szülő figyelme csak pár percre lankad, és a gyerek máris veszélybe kerülhet.

Összegyűjtöttük a legtipikusabb eseteket:

Leesés, elesés

Az esés vélt nagysága nem feltétlenül áll arányban a sérülés súlyosságával. Vizsgáljuk meg a gyermekünket: mutat-e bármilyen szokatlan tünetet?

Ellenőrizzük:

– Milyen a gyermek tudatállapota? (Történt-e eszméletvesztés?)

– Deformálódott-e valamelyik végtag?

– Tudja-e mozgatni a karját, a lábát?

– Fel tud-e ülni, állni?

– Milyen a bőrszíne? Sápadt? Elkékült?

– Vérzik-e valahol?

– Milyen a pulzusa? Lassabb vagy szaporább-e a szokásosnál?

– Jut-e levegőhöz?

– Élesen lát-e?

A fejfájás, a fénykerülés és az ezeket kísérő hányás, hányinger agyrázkódásra enged következtetni.

gyerekek12

Mind az elsápadás, mind az elkékülés utalhat koponya- vagy hasűri vérzésre. A koponyaűri vérzés gyanúját támasztja alá a görcs és a traumát akár fél vagy néhány órás késéssel követő hányás is.

A légzéskimaradás, a fennakadó szem, a görcs sokkos állapotot jelez.

Minden itt felsorolt esetben azonnal hívjunk mentőt! Közben ne feledjük, hogy ha a gyerek magasról esett le, és nem tud mozogni, ne mozdítsuk meg, bízzuk ezt a mentőkre!

Horzsolt seb

Soha ne szórjunk hintőport a sebbe! Inkább használjunk fertőtlenítő kendőt: a sebtől kifelé haladva tisztítsuk meg a felületet egy-két centiméter távolságban! Ha a sebben apró idegen testet, például egy könnyen eltávolítható kavicsot találunk, finoman „simogassuk ki” onnan a kendővel!

Tegyünk ragtapaszt a sebre, de ne legyen túl szoros!

Mint dr. Rente Judit mondja, a szülők gyakran azt hiszik, sebesülés esetén mindenképpen tetanusz elleni oltást kell adni a gyermeknek. Ez tévedés. Ha a gyermek megfelelően megkapta a korhoz kötött, úgynevezett Di-Per-Te (diftéria, szamárköhögés és tetanusz elleni) oltásokat, akkor elvileg 17-18 éves koráig nincs szüksége külön oltásra.

Kivétel: ha nagyon roncsolt és szennyezett a seb, de erről a sebet ellátó orvos dönt.

Forrás: