Neveljük gyermekeinket!

A Gézengúz Alapítvány a gyermekeket érintő, balesetekből fakadó veszélyhelyzetek elkerülésére és megoldására hívta fel tegnap a figyelmet egy különleges szakmai kerekasztal-beszélgetéssel.

A Gézengúz Alapítvány ennek a rendezvénynek a keretében kiemelten vizsgálta a vízi balesetek megelőzésének lehetőségeit. Dr. Schultheisz Judit, az Alapítvány orvos-igazgatója 25 éves szakmai tapasztalattal a háta mögött nap, mint nap érzékeli, hogy prevencióval és tudatos vízi programokkal jó eredményeket lehet elérni a mozgásbiztonság és vízi jártasság megszerzésében.

Az eseményt Rédei Ferenc „Cseppek a vízben” című fotókiállításának megnyitója követte. A közel negyven fotó a víz és a gyermek örömteli találkozásait mutatta különböző víz alatt ellesett pillanatokban.

Az Alapítvány munkatársai az elmúlt években számtalan tapasztalatot gyűjtöttek a családok életében óhatatlanul előforduló gyermekkori balesetek formájáról és azok kiváltó okairól. Tapasztalataik azt mutatják, hogy a balesetek többsége az idegrendszeri funkciók: mozgásszabályozási,- koordináció, támaszkodási reflexek, figyelmi funkciók zavarából és éretlenségéből adódik.

A szakemberek véleménye szerint ennél a korosztálynál kiemelten fontos a család balesetmegelőző magatartásának kialakítása. Lényeges, hogy a baleseti helyzet esetleges előfordulásakor a szülő az ijedtséget leküzdve átgondoltan, gyorsan és helyesen cselekedjen. Vizi balesetek esetében a mentési időnek kiemelt jelentősége van. A vízi baleseteket a vízbiztonságot célzó foglalkozásokon való részvétellel is megelőzhetik a kisgyermekes családok.

shutterstock_524565132

Ebben az esetben, ha mégis előfordul baleset, a helyes cselekvést ösztönző reflex automatikusan beindul a szülőknél. A Gézengúz Alapítvány szakmai filozófiájában kiemelt helyen szerepel a család – gyermek – víz találkozása. A gyermekek már néhány hetes koruktól részt vehetnek otthoni környezetben a neuro-hidroterápiában. Az Alapítvány 2010-ben rendezte az országban elsőként a „CSEPPNYI CSODÁK” – Hidroterápia a koragyermekkori intervencióban I. nemzetközi konferenciát.

A szakmai kerekasztal fővédnöke volt Dr. Cserháti Péter, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségpolitikáért felelős helyettes államtitkára. A beszélgetést Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője vezette. További résztvevők: Szekeres Pál – a Nemzeti Erőforrás Minisztérium sportért felelős helyettes államtitkára; Dr. Litavecz Anna – a Nemzeti Erőforrás Minisztérium sportért felelős helyettes államtitkárságának jogásza; Dr. Gyarmati Andrea – házi gyermekorvos, úszóbajnok; Füzesy Tamás – a United Way ügyvezetője; Kovács Dávid – a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt szakmai vezetője; Dr. Páll

Gabriella – csecsemő és gyermekgyógyász, az Országos Gyermekegészségügyi Intézet főtanácsosa;

Dr. Schultheisz Judit – a Gézengúz Alapítvány orvosigazgatója.

A balesetmegelőzés nemcsak magyar, hanem európai probléma. A balesetek egyéves kor felett a vezető halálokot jelentik. A vízbiztonságban Magyarország mutatói rosszabbak, mint egyéb vonatkozásban. A két különösen veszélyeztetett korosztály a kisdedeké és a serdülőké”, mondta Dr. Páll Gabriella csecsemő és gyermekgyógyász, az Országos Gyermekegészségügyi Intézet főtanácsosa

Dr. Schultheisz Judit, a Gézengúz alapítvány orvosigazgatója elmondta, hogy terápiás összetett modelljükben kiemelt szerepet játszik a prevenció és az integráció, és középpontjában a víz áll. A sajátos nevelési igényű gyerekek aránya 30 százalék, "ezt a számot nem szeretjük".

shutterstock_92418554

Dr. Gyarmati Andrea házi gyermekorvos, úszóbajnok egy görög feliratot idézett, amely szerint: aki nem tud írni, olvasni, úszni, az analfabéta. Elmondta továbbá, hogy „a víz úgy bánik az emberrel, ahogy az ember a vízzel: ha ütöm, visszaüt, ha simogatom, visszasimogat”.

Szekeres Pál, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium sportért felelős helyettes államtitkára szerint „baj nem az úszóedzésen, a terápián következik be, hanem akkor, amikor virtuskodásra kerül sor. A vízbiztonságra nevelés a közoktatás, az iskola feladata is”.

Rédei Ferenc a Gézengúz Alapítvánnyal először 2004-ben, a budakalászi Cseppek Háza megnyitásakor találkozott. Látva az Alapítvány tevékenységét felajánlotta, hogy megörökíti terápiás alkalmaikat. Ez a kapcsolat tovább szövődött, és Rédei 2007-ben zsűritagként részt vett a Gézengúz Alapítvány által hirdetett Egy Cseppnyi Művészet című fotópályázat értékelésében. A sikeres közös munka további kiteljesedése a kiállítás, amely ízelítőt ad a megörökített vízi pillanatokból. Az uszoda és a fotózás közel félévszázada meghatározó Rédei Ferenc életében. Az immár nyugdíjas éveit taposó fotós a Népszabadság fotórovatát vezette két évtizeden át, fiatal tehetségek váltak a keze alatt a határokon túl is ismert alkotókká.

Fáradhatatlan, türelmes, toleráns, egyúttal a szakma legmagasabb igényeinek következetes érvényesítője. „E tulajdonságokat a sportnak, a különleges közegnek, a jótevő víznek köszönhetem” – hangoztatja gyakran a hajdan válogatott úszó Rédei, ami egyúttal jelzi, hogy a képek nem a véletlen művei. Sajtófotó -, Ezüst Gerely díjak mellett, a szakma legrangosabb elismeréseivel honorálták tevékenységét, Balogh Rudolf Díjra, Táncsics Mihály Díjra, a MÚOSZ Aranytollára és nem utolsósorban Pulitzer Életműdíjra lehet büszke a „Gézengúzok” tiszteletbeli fotósa.

Forrás: