Űzze el teával a székrekedést!

Emésztési probléma, puffadás, székrekedés mindenkinél előfordul, kortól függetlenül – ha azonban zavaróan gyakori, tennünk kell ellene.

Székrekedés esetén a különféle gyógynövények, de az asztalt-, vagy lekvárnak elkészített gyümölcsök is segítenek, némely növények pedig azon túl, hogy megoldják a fő problémát, további előnyökkel is rendelkeznek: például csökkentik a koleszterinszintet.

Melyek fejtenek ki leginkább jótékony hatást?

A gyógynövények hatóanyagai általánosságban serkentik az emésztőnedvek termelődését, a belek, a hasnyálmirigy, az epe működését, görcsoldó hatásúak, csökkentik a gyulladást, a gyomor és a belek nyálkahártyáját védik és segítik azok regenerálódását.

wc6

A székrekedést több dolog is okozhatja, egyrészt a bélmozgások zavarai, másrészt az, ha gyengül a székletürítési reflex. Az is befolyásolja azonban, ha valamilyen változások történnek a környező szervek szerkezetében. Ezek ugyancsak akadályozhatják, hogy a béltartalom továbbhaladjon a végbél felé.

A székrekedés ellen is hatásos gyógynövények közül elsők közt említhetjük legsokrétűbb és legnépszerűbb gyógynövényünket, a kamillát, mely számos panaszt orvosol. Nemcsak megfázás, rekedtség, görcs- és stresszoldás esetén kiváló, a gyomor- és bélpanaszokra is használ. Gyógyteaként fogyasszuk székrekedésre.

Nagyon jól kezeli a problémát a lenmag, a szenna, az aloé is. Hatékony a rebarbaragyökér, a kutyabengekéreg, a spárga, az ezerjófű szára, valamint a kerti kakukkfű.

Székrekedés esetén az útifűfélék családjába tartozó növények igen jó szolgálatot tesznek. Az egyiptomi útifű, a bolhamag és a belőlük előállított készítmények, melyek leginkább Ispaghula illetve Psyllium néven ismertek, a mag vízoldékony rostokban gazdag héját tartalmazzák.

Úgy segítenek, hogy a gyomorban levő vizet a maghéj rostjai megkötik, nyálos gélt képeznek és növelik a béltartalom térfogatát, emiatt az könnyebben kiürül. A bolhamag útifű jelentősen megnöveli a szorulásosak székelési gyakoriságát.

Ezen növényeknek további előnyei is vannak, így például csökkentik a magas koleszterinszintet, segítenek a szív- ér érrendszeri betegségek megelőzésében. Csökkentik az étvágyat, ezért fogyókúrázóknak is ajánlottak. Lassítják a cukrok felszívódását, így az optimális vércukorszint eléréséhez is hozzájárulnak.

gyogynovenyek22

Mit tehetünk még?

Ha székrekedéssel küzdünk, mindig figyeljünk oda arra, hogy igyunk sok folyadékot de vannak, amelyek szóba sem jöhetnek! Ilyenek a koffein-, és alkohol­tartalmú italok, ezek ugyanis folyadékveszteséget okoznak, vagyis csak tovább súlyosbítják a székrekedést. Hatásosak és remek folyadékpótlók ugyanakkor a sok víz – naponta két liter -, a híg levesek, a zöldség­es gyümölcslevek.

Próbáljuk ki, hogy ébredés után forró folyadékot fogyasszunk, ez segíthet beindítani a székelési reflexet. Fogyasszunk magas rosttartalmú ételeket, fehér lisztből készült termékek helyett teljes kiőrlésűeket, nyers zöldségeket és gyümölcsöket, szárazbabot, reggelire műzlit. Segít a sok mozgás, valamint, ha reggel és este iszunk 1-1 evőkanál olívaolajat. Együnk sült almát és fogyasszunk mézet.

Könnyíthet rajtunk a fügekúra is, ennek lényege, hogy esténként áztassunk néhány fügét egy pohár vízbe, reggel pedig még éhgyomorra igyuk meg az egészet. Az viszont már önmagában is segít, ha reggel, mielőtt bármit ennénk, iszunk két pohár vizet. Jótékonyan hat, ha lábfürdőt készítünk víz, só és almaecet keverésével és ebben áztatjuk lábunkat.

Forrás: