A napozással kapcsolatos sok rossz hír ellenére napozni azért szabad, de csak akkor egészséges, ha betartjuk a mértékletesség szabályait! A bőr sajnos minden leégés és sugárzás emlékét megőrzi, ezek hatása az életünk folyamán összeadódik.
Első alkalommal ne maradjunk a napon félóránál tovább. Később fokozatosan növelhetjük ezt az időt.
Fokozottan védjük a gyerekek bőrét, a csecsemőket pedig egyáltalán ne napoztassuk!
Délelőtt 11 és délután 3 óra között kerüljük a napot! Az UVB-sugárzás ugyanis ilyenkor a legerősebb.
Legyünk különösen óvatosak, ha sok anyajegyünk van, ha nagyon fehér a bőrünk, vagy ha a családunkban már fordult elő bőrrák!
Ha valamilyen gyógyszert szedünk, ellenőrizzük, nem okoz-e fényérzékenységet!
![]() |
Válasszunk a bőrtípusunknak megfelelő fényvédő készítményt! Hogy miképpen igazodjunk el a különböző faktorok között? 10 alatt a védelem alacsony, 10 és 20 között közepes, 20 és 40 között magas, 40 felett pedig nagyon magas. Olyan krémet válasszunk, amely az UVA- és az UVB-sugarak ellen egyaránt véd! Kezdjük magasabb faktorszámú krémmel, később a kevésbé erős védelem is elég.
A vízfelszínről csaknem 100 százalékosan, míg a homokról vagy a sziklafalról 25 százalékosan verődik vissza a fény.
A felhősebb napokon vagy a félárnyékos helyeken is védekezzünk! Napozás előtt legalább félórával kenjük be a bőrünket, hogy a krém kifejthesse hatását, ami körülbelül két óráig tart.
Ha már leégtünk, igyunk sok-sok folyadékot, hogy segítsük a bőr regenerálódását. Alkalmazzunk hideg borogatást a megégett felületen.
Forrás: