Megjósolható lesz a lombikprogram eredménye

Kutatók egy olyan új, számítógépes programot fejlesztettek ki, amellyel még nagyobb pontossággal megjósolható a mesterséges megtermékenyítés sikere.

Mielőtt az invazív, drága és érzelmileg megterhelő lombikprogramba jelentkeznénk, jó lenne, ha tudnánk, valóban születhet-e saját gyermekünk. Sajnos napjainkban éppúgy mint 2007-ben csak minden negyedik próbálkozás végződik élveszüléssel. Angliai és Skóciai kutatók a Királyság száznegyvennégyezer IVF (mesterséges megtermékenyítés) kezelés adatait elemezték, és próbáltak olyan jellemzőket találni, melyek előrejelzik a kezelés sikerességét.

A statisztikai adatok elemzée során kiderült, hogy akkor a legnagyobb az élveszülési arány (legalább egy olyan gyermek születése, aki a születést legalább egy hónappal túléli), ha a nő már korábban is szült: azok, akiknek már volt korábban is volt sikeres IVF kezelésük ötvennyolc százalékban számíthattak ismételt terhességre, illetve akik korábban képesek voltak spontán módon teherbe esni.

Szintén jó eséllyel számíthattak babára azok, akik hormonkezelést is kaptak ? gonadotropint illetve hormonpótlást az antiösztrogén kezelés helyett ? illetve, az ICSI ? a spermiumot mesterségesen a petesejt plazmájába juttatják ? kezelés is nagyon hatásosnak bizonyult. 15114A siker huszonhárom százalékkal csökken, ha a nő eléri a harmincöt éves kort, a remények pedig tovább csökkennek az életkor emelkedésével, a hölgyek negyvenöt éves korára a siker nyolcvanöt százalékkal csökken.

Számít, milyen hosszú ideje áll fenn meddőség, hány korábbi sikertelen IVF kezelésen esett át a pár, hányadik kezelési ciklusban történhet meg a beültetés (az elsőben nagyobbak az esélyek, a második-harmadikban romlanak), illetve saját petesejt használatával rosszabbak az esélyeink, mint amikor donor petesejtekre van szükség. Az esélyek rosszabbak, ha a meddőség oka a petevezetékekben van, ha nincs tüszőérés illetve -repedés, ha méhszájbetegségek fordulnak elő illetve a férfiak meddősége esetén.

A teherbeesés valószínűségét előrejelző modellt a PLoS Medicine legfrissebb számában ismerteik. Ez az első kiegészítés, melyet az 1996-ben kiadott Templeton modellben tettek. Az új módszer statisztikailag sokkal pontosab, ráadásul olyan klinikumban alkalmazható számítógépes programba írták a kutatók, mely ma már online formában is elérhető az interneten, sőt IVF predict néven iPhone-jainkon illetve Android telefonjainkon is használhatjuk.

Forrás: