Bostonból irányított műtét

Május 6-án volt a bemutató az első hazai telementoring (távoktatási) műtétről.

 

A laparoszkópos műtéti technika 25 éve indult hódító útjára a hasi sebészet területén. Ez azt jelenti, hogy míg korábban a hasfalon ejtett hosszú metszések segítségével jutottak a sebészek az operálandó szerv területére ? a laparoszkópos módszernél vékony, 1 cm vagy 5 mm átmérőjű csöveket fúrnak át hasfalon és e csöveken keresztül bevezetett fényforrás, kamera és hosszú műszerek segítségével történik a műtét.

A beteg számára ez rendkívül előnyös: mivel csak kicsiny metszések vannak a hasfalon, a beteg nem érez fájdalmat a műtét után, hamar elhagyhatja a kórházat, hamarabb tud ismét munkába állni, testén nincsenek nagy hegek.

A sebész számára azonban a módszer kihívást jelent: a laparoszkópos módszernél a hasüreget nem a maga valóságában, háromdimenziós megjelenítésben, hanem a TV képernyőjére kivetítve, kétdimenziós képként látjuk. Meg kell tanulni és gyakorolni kell a merőben új körülmények között végzendő sebészi munkát: preparálást, vágást, varrást, stb.6996Ezt a célt szolgálja a Semmelweis Egyetem Nagyvárad téri Elméleti Tömbjében kialakított készségfejlesztő ? gyakorló berendezés, az ?Apolló? egység. Létrehozója Lengyel Balázs, aki még az egyetem hatodéves hallgatójaként, 2009-ben állította össze ezt a gyakorlóegységet. Ennek segítségével már egy éve oktatják az egyetemen a laparoszkópos sebészeti technikára az orvostanhallgatókat.

Lengyel Balázs jelenleg az Egyesült Államokban, Bostonban ösztöndíjas kutatóként dolgozik. A mai bemutatón számítógépes kivetítés segítségével ő irányította Bostonból a hallgatók gyakorlatát. A kép – és hangkapcsolat kétoldalú volt, azaz a hallgatók is kérdezhettek gyakorlat közben. Ezt a módszert telementoringnak (távoktatásnak) hívjuk.

Magyarországon most először került sor arra, hogy kb. 10.000 kilométeres távolságból, transzatlanti kapcsolat révén oktathassák gyakorlati munkára a medikusokat. Maga a laparoszkópos gyakorló eszköz (Apolló modul) alkalmas arra, hogy az Egyesült Államokban elfogadott gyakorló rendszer (FLS = Fundamentals of Laparoscopic Surgery) előírásait is teljesítse.

Ez a gyakorlóterem fontos része a Dr. Wéber György sebészprofesszor vezetésével most szervezendő Sebészeti Műtéttani Tanszéknek.

Forrás: