Hiperaktív vagy eleven a gyermek?

Cziglán Karolina pszichológus arról beszélt a Csak csajok műsorában, hogy milyen nehéz megállapítani egy gyermekről, hogy valóban hiperaktív-e vagy csak eleven

A figyelemhiányos hiperaktivitás zavar (Attention Deficit Hyperactivity Disorder, ADHD) neurológiai természetű fejlődési rendellenesség. A betegség vezető tünete a figyelemzavar, kísérő tünetei a hiperaktivitás, feledékenység. Betegségnek, képességzavarnak, néha fogyatékos állapotnak tekintjük.

Születés előtti tünetek

A figyelemzavar tünetei időnként bárkinél jelentkezhetnek, de csak akkor beszélünk ADHD betegségről, ha ezek meghaladnak egy bizonyos mértéket. Tehát a zavarok a megszokottnál tartósabbak, erősebbek.

Az ADHD tünetei már 5 éves kor előtt jelentkeznek. Sokszor az anyák már a terhességet is úgy jellemzik, hogy a baba folyamatosan mozgott, rugdosott. Csecsemőkorban is jellemző a fokozott mozgásigény, aktivitás. Emellett nyugtalanság, alvászavar jelentkezhet, a babák sokat sírnak.

Hogy állapítják meg a betegséget?

Cziglán Karolina pszichológus szerint nehéz megállapítani, hogy a gyermek valóban az ADHD állapotában van. Gyakran a szakembernél derül ki, hogy valójában nem beteg a gyermek csak tényleg eleven.

Bár a betegséget röviden hiperaktivitásnak nevezzük, nem csak erre a tünetre kell figyelni, hanem például a figyelemzavarra. Ilyen lehet például, hogy a gyermek belekezd a játékba, de pár perc múlva már egy másikba kezd. A betegséget egyébként 5-6 éves korban szokták véglegesen diagnosztizálni. „Mindig arról van szó, hogy az életkorhoz képest elvárható figyelme mekkora a gyermeknek.” – magyarázza Cziglán Karolina.

A legjellemzőbb, hogy az iskolában veszik észre, hogy valami baj van. Mivel komolyabb elvárások merülnek fel a gyermekkel kapcsolatban – folyamatos figyelem, koncentrálás, egy helyben maradás – könnyebben észrevehető a betegség.

Forrás: