A komposztálás folyamata házilag!

A kerti talaj javítása és tápanyag dúsítása egy nagyon egyszerű kerti feladat, amely akár fillérekből is megoldható házilag. Erre jó a komposztálás.

Komposztálás, de hogyan?

Sokan esnek abba a hibába, hogy a kerti hulladékot egyszerűen elégetik, vagy hulladékzsákba gyűjtik, és elvitetik a szemetessel. Pedig a szerves hulladékból remek komposzt készíthető, amely a növényeknek szinte aranyat ér.

A komposztra szinte bármilyen szerves anyagot rádobhatunk, legyen az a lekaszált fű, a konyhában megpucolt zöldség héja, kávézacc, papír tojástartó, száraz faágak, virágok.

A komposzt részére keressünk kertünkben egy árnyékos helyet, majd készítsük fából egy komposztálót vagy vásároljunk készen egyet. A szerves anyagot folyamatosan rétegenként helyezzük el a komposzton, tömöríteni nem szabad. A gyomnövényeket is bátran tegyük rá a komposztra, hiszen a komposzt belsejében olyan magas a hőmérséklet hogy ezek a növények és magok elvesztik a csírázó képességüket.

komposzt

A komposztot is javíthatjuk néhány gyom és gyógynövény hozzáadásával, ilyenek a csalán, a cickafarkfű, a pitypang, a kamilla, és a macskagyökér. Gyűjtsük össze ezeket a növényeket, majd tegyük őket bele egy vödör vízbe, öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje a növényeket, majd hagyjuk így 3 napig. Végül az így elkészült oldatot öntsük rá a komposzt halomra.

Nyáron, főleg ha száraz az idő, érdemes a komposztot is megöntözni, de vigyázat, mert a túllocsolás sem tesz jót az érési folyamatnak. 2 havonta egyszer alaposan forgassuk át a komposzt halmot, mert ha nem jut elég levegő a szerves anyagok közé könnyen rothadásos folyamat indul meg.

komposzt2

Az optimális komposztálási idő 1-2 év, de gyakran ennél gyorsabban is felhasználhatjuk a komposztot. Egy év elteltével, ha jól kezeltük a komposztot, egy barna szagtalan könnyen morzsolható földet kapunk, amelyet érdemes még egyszer átrostálni, hogy a nagyobb fadarabok fent akadjanak. Az érett komposztot ősszel vagy kora tavasszal ássuk bele a kerti talajba, négyzetméterenként kb. 4-5 kg.-ot használjunk fel.

A komposztot adhatjuk a zöldségnövényeknek, fűszernövényeknek, virágoknak, de akár a gyümölcsfáknak is.Tehát ha rendelkezünk egy kerttel, ne dobjuk ki a konyhai hulladékot, és a kerti hulladékot, inkább kezdjünk el komposztálni, hogy tápláljuk növényeinket.

Forrás: https://napidoktor.hu/index