Ötletek járólap lerakáshoz

A burkolólap kiválasztása után a legmeghatározóbb, hogy a kiválasztott padlólapot vagy csempét hogyan burkoljuk le. A variációk száma végtelen, mindenkinek a saját fantáziájára van bízva.

Az egyszerű eleganciát kedvelőknek a kiválasztott burkolólaphoz tartozó dekoráló elemek használata javasolt. Azok segítségével is rendkívül igényes felületeket készíthetünk. Ma már szinte minden burkolólap-családhoz tartoznak mind az alaplappal azonos méretű, mind szegélycsíknak használható dekoráló elemek, melyekkel hatásosan meg lehet bontani a tér egyhangúságát.

Ha a hagyományos felrakási módot kicsit meg szeretnénk fűszerezni, de azért ragaszkodunk a szabályossághoz, válasszuk a rombuszmintás felrakást, vagy más néven burkoljunk diagonálban. Ez a minta élénkebbé, mozgalmasabbá teszi a teret. A módszer lényege, hogy a terület átlójával párhuzamosan burkolunk, vagyis a hálós felrakáshoz képest minden lapot elforgatunk 45°-os szögben, és így rakjuk le őket. A rombuszmintát nem csak önmagában rakhatjuk fel, hanem kombinálhatjuk hagyományosan felburkolt sorokkal is.

járólap

Nem szeretjük a négyszögletes lapot, de mégis valami bonyolultabb mintát szeretnénk? Készíthetünk halszálkamintát is. Ez egy nagyon vidám hangulatú minta és a lakás bármely pontján felhasználhatjuk. Ilyenkor a lapokat szintén 45°-ban elfordítva tesszük fel, de úgy igazítjuk, hogy az egyik lap rövidebb oldala és a másik lap hosszabb oldala essen egybe. Ha még egy kicsit meg szeretnénk bolondítani a halszálkamintát, a kötéseket el is csúsztathatjuk, és négyszögletes lapokkal is kombinálhatjuk.

Nosztalgiázni van kedvünk, és vissza szeretnénk kanyarodni egy kicsit a múltba a retro jegyében? Akkor a kiválasztott burkolólapot téglakötésben is felburkolhatjuk. Mint ahogy a neve is sugallja, a lapok a téglafalak mintázatát utánozzák. A burkolásnál itt majdnem ugyanúgy burkolunk, mintha szabályosan raknánk fel a lapokat, azzal a kis különbséggel, hogy itt minden második sort el kell tolni úgy, hogy ebben a sorban a lapok közti fuga az alatta lévő sorban lévő lap közepére essen.

járólap

A lapokat szőnyegmintában is leburkolhatjuk, ami nagyon divatos és dekoratív. Ennek a módszernek a megvalósításához először is ki kell választanunk két különböző színű, de hasonló mintázatú lapot. A leburkolandó terület külső sávját az egyik lappal burkoljuk le, a belső területeket pedig a másik lappal. Persze ezt a minta is lehet még eredetibb. Egyrészt a két színt elválaszthatjuk valamilyen dekoráló elemmel. De azt is megtehetjük, hogy a másik színű lapból csak egy sort rakunk, ez fogja a "szőnyeg" rojtjait, majd a legbelső területet ismét az elsőnek kiválasztott színnel burkolhatjuk le.

Az is lehet, hogy a "rojtokat" dekoráló elemből rakjuk ki, és a lapok egyforma színűek. A "szőnyegre" rakhatunk belső mintákat abból, amivel a külső területeket burkoltuk, vagy használhatunk a lapcsaládhoz tartozó dekoráló elemeket is. A "szőnyeg részt" rakhatjuk rombuszban is. És a lehetőségek hosszú sora itt nem ér véget, de ez már a fantáziánkra van bízva.

Forrás: