Mitől függ az illóolaj tisztasága és minősége?

Amikor illóolajat vásárolunk egy szaküzletben, a minőséget illetően nincs más támaszunk, mint a gyártó garanciája, hogy az adott termék jó minőséget szolgál, és az ár sem mellékes.

Ám egy idő után, ha rendszeresen használunk illóolajat, már a szaglóérzékünkre is hagyatkozhatunk, és meg tudjuk különböztetni a jó és rossz minőségű olajat, sőt a mesterségest a valóditól is.

Ennek megállapítása érdekében elsőként a valódi olajat kell megkülönböztetni a mesterségestől, hiszen míg a valódi illóolaj növényi alapanyagból készül, addig a mesterséges egy kőolaj mellékterméke. Így nyilvánvaló hogy a gyógyítás terén csak a valódi olajakat érdemes alkalmazni, csak ezek képesek együttműködni szervezetünkkel, míg a mesterséges illóolajnak nevezett termékek maximum illatosításra alkalmasak, de ezt nem hívhatjuk aromaterápiának.

Az illóolajnak szánt növényeket, gondosan termesztik, mindig a legmegfelelőbb időpontban szedik le, és gyakran biomódszerekkel gondozzák, hogy a vegyszer jelenlétét teljesen kizárják.

Ezután a feldolgozás folyamatán is sok múlik, hiszen nem mindegy milyen lepárló készülékben és mennyi idő alatt nyeri ki az olajat, így némely laboratórium a nagyobb haszon reményében meggyorsítja ezt a folyamatot, amely a végtermék minőségének romlását eredményezi. Mivel a kiváló minőség együtt jár a magasabb árral is, így nem csoda, hogy különböző minőségű és áru illóolaj található a piacon, a jó minőségnek itt nagyon magas az ára is.

olaj

Ha megnézünk egy hazai illóolajat, láthatjuk, hogy kapható 100 Ft. ért, és kapható 3000Ft.-ért illóolaj. Nyilvánvaló, hogy a 100Ft.-os termék egy mesterséges eljárással előállított termék, amelynek semmi köze sincs semmilyen növényhez. Míg az 3000 Ft.-os termék mellé még tájékoztatót is adnak, ahol részletesen le van írva, pontosan mit tartalmaz az adott termék, és hogyan kell azt használni. Tehát az olcsó áron kapható illóolajnak nevezett termék valójában nem illóolaj, hanem egy kőolaj származék.

Köztudomású pl. hogy a Francia levendula termesztők is jóval több illóolajat adnak el évente, mint amennyit előállítanak. Ennek oka, hogy a gyártók bizonyos hordozó olajokkal vegyítik a színtiszta illóolajat viszont ezt köteles a terméken is feltüntetni.

Ám gyakran semmilyen tájékoztató nem szerepel az adott üvegen, így mi magunk sem tudhatjuk, hogy az adott illóolaj milyen alapanyagból tevődik össze. Ha kinyitunk egy illóolajos üveget és egy pár csepp olajat rácseppentünk egy tiszta papír zsebkendőre, egy kis idő múlva láthatjuk, hogy a valódi olaj hamar elpárolog, míg a hordozó anyag olajfoltot hagy a zsebkendőn.

A másik árulkodó jel a hamis illóolajra, ha a gyártó minden illóolajat azonos áron kínál. Ebben az esetben is gyanakodhatunk, hogy valamilyen mesterséges anyagot adtak az olajhoz, Ennek oka, hogy pl. 15 ml narancsolaj ára kb. 4-5 dollár, míg ugyanennyi rózsaolaj kb. 200 dollár is lehet.

virág

Ha a termék címkéjén nem tünteti fel az illóolaj vagy tiszta illóolaj feliratot, az mesterséges úton lett előállítva, bár itthon gyakran találkozunk olyan termékkel, amely az illóolaj megnevezést kapja, mégis csak vegyszereket tartalmazz.

Gyakran olvashatjuk a rózsaolaj, narancsolaj feliratokat a címkén, de sajnos ebben az esetben sem 100%.-os tisztaságú olajról van szó, hanem valamilyen mesterséges adalékkal dúsított termékről. Az igazi illóolajnál feltüntetik, hogy alkoholos vagy növényi olajos változatot kínálnak -e.

Vannak olyan illóolajok, amelyek áztatásos módszerrel készülnek, amikor is egy melegített növényi hordozó olajba helyezik el a növényi részeket, így nyernek ki illóolajat, ám ezek nem tiszta, hanem zsírós olajok lesznek.

A természet azonos felirattal is egyre többször lehet találkozni, amelynek a jelentése, hogy az adott terméket mesterséges után állították elő, egy kőolaj alapú termékből, színezékkel, és adalékokkal, hogy az eredetihez hasonló illatot kapjanak a vásárlók.

Az igazi illóolaj hatóereje a kényes egyensúlyon múlik, amelyet ma még mesterséges úton képtelenek vagyunk leutánozni. Bár a mesterséges illóolajnak is a megtévesztésig hasonló az illata, gyógyhatása egyáltalán nincs.

Szerencsére ma már egyre több kőolajból nyert illóolajon láthatjuk a „Csak illatosításra és párologtatásra alkalmas” feliratot. És mivel az eredeti növényi alapú illóolajok a párologtatás útján is képesek ránk hatni, érdemes a pár száz forint helyett pár ezer forintot kiadni télen egy jó minőségű illóolajért.

Forrás: