Így költözzünk hüllőkkel

A legtöbb állat személyes sértésnek veszi, ha kilakoltatjuk, bedobozoljuk, és többórás utazásnak tesszük ki. És bosszúból jól megbetegszik.

Ha nem tartjuk be az alapvető óvintézkedéseket, hüllőnk könnyen belebetegszik egy utazásba

Minden bedobozolva, a ház eladva, a gyerekeket bejelentettük az új suliba, már csak a hüllőnk van hátra. Sokunk egyszerűen betenné házastól a csomagtartóba és átfurikázna vele a városon, megyén, országon, csakhogy ez a jószágnak nem feltétlen jelentene önfeledt boldogságot. Érdemes kellemessé, vagyis legalábbis minél stresszmentesebbé tenni az utat. A hüllők egyébként sem arról híresek, hogy jól bírják a vegzálást, így az utazás fokozott figyelmet és odafigyelést kíván, nehogy a pániktól legyengüljön az immunrendszerük és összeszedjenek valami betegséget az úton vagy új otthonában.

iguana

A hüllők korlátozott verbális képességeinek ismeretében nem érdemes csak szóbeli megnyugtatást alkalmazni, inkább a körülményekre figyeljünk!

Már egy hónappal a költözés előtt ellenőriztessük kedvencünket az állatorvossal, hogy nincs-e valamilyen lappangó betegsége, melyet a stresszes körülmények, tehát maga az utazás kihozhat.

Már egy hónappal a költözés előtt ellenőriztessük kedvencünket az állatorvossa

“Ha az Óperenciás-tengeren túlra vagy annál is messzebbre készülünk, akkor érdemes érdeklődnünk a célország állatunkra vonatkozó szabályiról is: milyen egészségügyi igazolásokat és oltáspapírokat kérnek, szükséges-e állatútlevél és mikrochip beültetése stb. Ha autóval indulunk neki a nagy utazásnak, akkor azoknak az országoknak a szabályait is kötelesek vagyunk betartani, amelyeken keresztülhaladunk- és sajnos ahány ország, annyi szokás és előírás, így jó ajánlott előre beszerezni a szükséges igazolásokat, hogy ne a határon érjen minket kellemetlenség.

A költözés ideje alatt is próbáljuk állatunkat a napi rutin szerint ellátni, például ugyanabban az időben etetni. Ha minden próbálkozásunk ellenére elment az étvágya a mozgatástól, akkor legalább arra ügyeljünk, hogy mindig legyen előtte friss víz és, hogy abból igyon is.

Autós utazásnál a kevésbé statikus tereptárgyakat vegyük ki a terráriumból, mert azok elmozdulása sérüléseket okozhat az állatnak.

Próbáljunk meg egy hüllőkompatibilis hűtőtáskát szerezni

Ügyeljünk a hőmérséklet állandóságára, ha ez nem megy, legalább kerüljük a gyakori, durva hőmérsékletváltozásokat.

Ez különösen télen és nyáron fontos. Nyáron a személyautóban, buszon könnyen emelkedhet a hőmérséklet 40 fok fölé, mikor mi liluló fejjel izzadunk, de hüllőnk verejtékmirigyek híján képtelen erre a mutatványra, így a nagy melegben hőgutát is kaphat. Ezt úgy kerülhetjük el, ha hűtőtáskában szállítjuk az állatot, de melléjük persze ne jégakkukat, hanem 20-22 fokos vízzel teli palackokat tegyünk légkondi gyanánt, a hüllőt pedig csomagoljuk vászonzsákba.

splendor-skink

A doboz tetejét résnyire hagyjuk nyitva a légcsere szükségessége miatt, de 1-2 órás út esetén be is csukhatjuk a dobozt, mert a hüllők oxigénfogyasztása csekély. Télen természetesen a lehűléstől kell óvnunk kedvencünket, ekkor is a palackos megoldást válasszuk, csak most langyos vizet használjunk.

Ha a körülmények úgy hozzák, hogy tömegközlekedés igénybevételével küzdjük le a földrajzi akadályokat, akkor először próbáljunk meg egy hüllőkompatibilis hűtőtáskát szerezni, mint lehetőség. Ha ez nem jön össze, akkor egyéb alternatív eszközt kell keresnünk. Kisebb kígyók és gyíkok esetében ideális megoldás a párnahuzatba való gyömöszölés. A huzatba nem árt pár összegyűrt papír törlőkendőt is tenni, hogy felszívja az esetleges ürüléket. Így mi sem érezzük magunkat majd kellemetlenül egy tömött buszon… Érdemes odafigyelni arra is, hogy ne lépjenek meg, mert a gyengébb idegzetű utastársak között feltehetően nem okozna osztatlan sikert egy szabadon grasszáló kockás párnahuzat…

kameleon

Az út során, pláne tömegközlekedési eszközön csak óvatosan nyitogassuk a szállítóeszközt (legyen az terrárium vagy doboz), mert váratlan kitörés esetén leforgathatjuk a Elszabadult hüllők befogása című alacsony költségvetésű természetfilmet. Ez az eset pedig nem minősül tipikus stresszmentes utazásnak.

Amint megérkeztünk, rögtön rakjuk be a helyére, kapcsoljuk be a fűtést, a világítást és tegyünk elé vizet. Majd hagyjuk békében nyugodni, remélhetőleg pszichológus segítsége nélkül is hamar feldolgozza az eseményeket és megszokja új környezetét. Ez pár napba beletelhet, ezalatt ellenőrizzük, hogy “jól működik-e” (eszik, iszik stb.).

A megérkezés után ne felejtsünk el bejelentkezni az állatorvosnál sem, mert ha már lenyugodtak a kedélyek és mindenki beilleszkedett, akkor érdemes ellátogatni az orvoshoz egy gyors kivizsgálásra!

Forrás: Háziállat