DIY – újítsuk fel bútorainkat!

A bútoroknak fontos szerepük van a mindennapjainkban. Ám ennek persze vannak negatív körülményei is, hiszen így számos sérülést szenvednek bútoraink.

A sérülésektől sajnos nem tudjuk megvédeni a bútorokat, de nem kell megijedni vagy szívfájdalmat érezni, mert van pár tippünk, amikkel ezeket a sérüléseket kijavíthatjuk otthon, házilag, olcsón. Persze ha a „beteg” egy antik darab, inkább forduljunk szakemberhez!

A javítás során az alábbiakra lehet szükséged, amiket beszerezhetsz egy festék-, háztartási- vagy kreatív boltban:
Fénylakk
Védő/fedőlakk
Shellakk
Szigetelő hab
Denaturált szesz
Wax rudak
Javító filcek

bútor

Mielőtt nekilátnánk a javítómunkálatoknak, tisztítsuk meg a restaurálandó bútort; erre a célra alkalmas a mosogatószeres víz. Ezzel végezve jöhet a felújítás. Első körben a vizespohár hagyta foltokat fogjuk eltávolítani, majd a kisebb felületi karcolásokat, és végül a mélyebb karcokat, kopásokat vagy csorbulásokat.

Tipp: A forgácsot ne hagyjuk a bútoron! Egy nedves ronggyal távolítsuk el onnan; időként le is takaríthatjuk – mosogatószeres vízzel.

Vízpecsét
A fehér karikák a vízgőz lecsapódás következményei. Ezeket a karikákat eltávolíthatjuk, ha denaturált szesszel enyhén benedvesített ronggyal finoman letöröljük. A túl sok denaturált szesz kifakíthatja a bútort, tehát vigyázzunk! Ha mégis ilyen hibát követnénk el, távolítsuk el a bútor fényét a kifakult területeken; tegyük mindezt egy extra finom (0000) acélgyapottal, majd ezt követően használjuk a viaszpasztát. Hogy visszaadjuk a bútor színét, használjunk autópolírozót; egy rongy segítségével vigyük fel a bútorra, ügyelve arra, hogy ne csak a folton használjuk, hanem annak környékén is.

Felszíni csorbulások
Azon a részeknél, ahol csak a felület sérült, de az alatta levő réteg nem, használjunk néhány csepp tiszta körömlakkot. Miután ez a lak megszáradt, használjunk 60-as csiszolópapírt. Hogy visszaállítsuk a bútor eredeti fényét, dörzsöljük 0000 acélgyapottal, majd viaszpasztával. A fényes bevonatoknál használjunk autópolírozót; ezt egy rongy segítségével vigyük fel a felületre.

asztal

Nagy karcolások és kopott élek
Használjunk bútorjavító filcet – amelyik a legjobban illik a bútor színéhez. Színezzük ki velük a nagyobb karcolásokat vagy a megkopott éleket. Kizárólag a sérült területeken alkalmazzuk, és utána töröljük is le. Vigyünk fel egy réteg viaszpasztát a javított részre és környékére. Ez szép ragyogást ad majd a bútornak. Miután megszáradt a lakk

Tisztántartás
A szupermarketekben, háztartási és festékboltokban egyaránt megtalálhatóak olyan termékek, amik megtartják, előhozzák, visszaadják a bútorok színét és fényét. Igazság szerint egyikük sem tesz kárt, de nem is szükségesek a bútorok tisztántartásához vagy fényesebbé tételéhez. A száraz ruhával való portalanítás súrlódást generál, ami enyhe statikus töltést hoz létre a felszínen, így még több port vonz majd. A portalanító spray-k csökkentik a statikusságot, továbbá a por a rongyon marad, ám ezt a végeredményt egy nedves ronggyal is elérhetjük. Néhány spray hagy maga után egy vékony réteget, amitől fényesebb lesz a bútor. Ám ennek az a negatívuma, hogy vonzza majd a port. A rendszeres tisztítás mosószeres vízzel vagy portalanító spray-vel is végezhető, gyengéd és hatékony.

Tipp: Kerüljük a lúgos vagy ammóniaalapú – példának okáért ablaktisztító – szereket, mert azok árthatnak a bútornak. Soha ne használjunk súrolós tisztítószereket, mert rontják a bútorok színét.

Forrás: