Pajzsmirigy alulműködéssel sem lehetetlen teherbe esni

Sok nő szembesül azzal a problémával, hogy valamiért nem tud teherbe esni, és ennek egyik oka gyakran pajzsmirigy alulműködés. A legtöbben úgy gondolják, ezzel a betegséggel a gyerekvállalás szinte lehetetlen, ám Dr. Bérczy Judit főorvos, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa eloszlatja a tévhiteket, és elmondja, hogy az orvosi segítség mellett mi mit tehetünk azért, hogy a fogantatás ebben az esetben is sikeres lehessen.

A pajzsmirigy a test hormongyára

Nem véletlen, hogy ha a pajzsmirigy működésében gondok adódnak, akkor nem egyszerű a fogantatás, hiszen mint mindent az emberi testben, a petesejt beágyazódását is hormonok befolyásolják, amikért pedig éppen ez a szerv az egyik fontos felelős.

„A pajzsmirigy alapvető szabályozó tényező minden sejt működésében, így a női hormonháztartás fenntartásában is fontos szerepet kap, hiszen többek között az ösztrogén és a progeszteron megfelelő mennyiségben történő termelődéséért is felel. Pajzsmirigy alulműködésben előfordul, hogy a megtermékenyült petesejt az elégtelen progeszteron hormon szint miatt nem tud beágyazódni. Szintén gondot jelenthet a teherbeesés szempontjából az emelkedett prolaktin hormonszint, mely szintén a sárgatesthormon (progeszteron) hatást gyengítheti. Emellett zavart szenvedhet a szénhidrát anyagcsere, aminek következtében inzulinrezisztencia léphet fel, ami szintén akadályozó tényező.”

terhesseg

Mi is tehetünk azért, hogy a fogantatás sikeres legyen

„Orvosilag igazolt pajzsmirigy alulműködés kezelésében nagy szerepet kap a hormonpótló kezelés. A gyógyszerezés mellett azonban a beteg maga is sokat tehet állapotának javulásáért. Éppen ezért mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, hiszen a megfelelő kezeléssel, és tudatos odafigyeléssel, valamint étrendi változtatásokkal a terápia hatékonysága növelhető, így a baba is könnyebben megfoganhat. Hogy mi mindent érdemes tenni ennek érdekében?

  • A gyógyulás érdekében javasolt minél könnyebben emészthető táplálékokat enni. Azonban emellett a tej fogyasztását ajánlott háttérbe szorítani!
  • A glutamát(E620-628) nevű tartósító ízfokozószer, amely szinte minden ételízesítőben, felvágottban, készételben, tartós élelmiszerben megtalálható, szintén kerülendő. Ezen az anyag ugyanis tartós fogyasztás esetén könnyen felboríthatja a hormonháztartás egyensúlyát.
  • Kerüljük a sok cukros, gyors szénhidrátot tartalmazó étkeket.
  • Kerüljünk minden olyan élelmiszert, vagy étkezési szokást, amely a szervezetben erjedési folyamatot indíthat el. Ennek érdekében nem jó a gyümölcsöt az étkezés végén fogyasztani, ezeket mindig önállóan, például tízóraiként együk.
  • Napi 100-200 mikrogramm szelén többnyire jótékony hatású, csakúgy, mint az omega-3 tartalmú készítmények. A plusz jód bevitel azonban attól is függ, hogy mi az oka a pajzsmirigy alulműködésének, így ezt mindig konzultálja meg kezelőorvosával.
  • Számos kutatás igazolja, hogy a D-vitamin a pajzsmirigy betegek gyógyulásának is fontos eleme, így ha lehet, akkor figyeljen a bevitelre, ne maradjon ki a napi vitaminok közül.” – mondja dr. Bérczy Judit főorvos, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.

Forrás: