Az őssejt tárolás és felhasználás nyomában 3. rész

Ha kiderül, hogy gyermeket várunk, előbb-utóbb kérdésként felmerül, hogy szükséges-e az őssejt megőrzés lehetőségével élnünk? Hogy, teljesebb képet kapjunk és tisztázzunk néhány felmerült kérdést, összegyűjtöttük a ma rendelkezésre álló összes fontos információt, hogy segítsük a cikk olvasóit.

Cryo-Save kutatások

A köldökzsinórvér-őssejtek jelenlegi, a hematológia területét érintő gyógyászati alkalmazásain túl, számos klinikai kutatás folyik köldökzsinórvérből és köldökzsinór-szövetből nyert mesenchymális őssejtekkel, melyek használata többek között olyan nem vérképzőszervi betegségek kezelésére irányul, mint például a szív- és érrendszeri problémák, cukorbetegség, idegrendszeri problémák, májbetegségek. Dr. Papp Csaba egyetemi docens és orvos-genetikus szerint „a köldökzsinórvér mellett a megőrzésre kerülő köldökzsinór-szövet nem csupán a mesenchymális őssejtek forrása, hanem egyúttal a jövő terápiája szempontjából fontos, ún. endothel sejtek lelőhelye is.” Az őssejtek új, fejlett terápiás alkalmazásához szükség lehet pl. a szervek, szövetek kialakítására vagy akár a sejtek genetikai átprogramozására. Az ilyen fejlett kezelések biztonságos és hatékony elvégzéséhez a jövőben kifejezetten fontos lesz, hogy a páciens saját (autológ), perinatális szöveteiből (pl. köldökzsinórból vagy köldökzsinórvérből) nyert, sejtjei rendelkezésre álljanak. A Cryo- Save világszerte elismert szakemberei és kiterjedt szakmai kapcsolatai révén az őssejtek regeneratív gyógyászati felhasználásának elősegítésében és az őssejtmegőrzés technológiájának fejlesztésében élen jár. E munka eredményeként a köldökzsinórvér születéskor történő legyűjtése mellett, a köldökzsinór szövetének megőrzése is biztosított Európa vezető családi őssejtbankja révén.

Családtámogatási program Mivel a Cryo-Save egyik fő célja, hogy az őssejt terápia alkalmazását elősegítse, életre hívott egy speciális Családtámogatási Programot (Cost-Free Family Donation Program). A Program keretében olyan családok számára ajánlják fel a születendő gyermek őssejtjeinek ingyenes megőrzését, amely valamely tagjánál őssejttel kezelhető, életet veszélyeztető betegséget diagnosztizáltak. A Cryo-Save által tárolt minták közül 13 minta került felhasználásra saját, illetve testvér-transzplantációkhoz. Ezen megőrzött minták terápiás célú felhasználása egyértelműen igazolja a Cryo-Save őssejtbanki tevékenységének magas minőségi színvonalát.

 

terhesseg1

 

Minden, amit tudni érdemes a privát és állami őssejtbankokról!

A privát és állami őssejtbankok eltérő és egymást kiegészítő szerepet töltenek be. Az állami őssejtbank allogén transzplantáció céljából őriz köldökzsinórvér-egységeket, amelyek nemzetközi nyilvántartásokon keresztül érhetők el. A privát őssejtbankok fő feladata pedig az, hogy autológ és irányított allogén őssejt-terápia esetére nyújtsanak őssejt megőrzést, a minta tulajdonosa és esetleg a többi családtag számára. Jelenleg a legtöbb köldökzsinórvér-transzplantáció nem rokoni, allogén és állami őssejtbankból származik, amelyek felbecsülhetetlen gyógyászati forrást jelentenek, és egy elfogadott alternatívát kínálnak a csontvelő-adományozás helyett, a leukémia és más vérrel kapcsolatos rákbetegségek kezelésekor, különösen gyermekek esetében. Az állami őssejtbankok az adományozott, szüléskor gyűjtött köldökzsinórvér-mintákra támaszkodnak. Azokban az országokban, ahol állami őssejtbankok működnek, egyes kórházakban lehetőség van a köldökzsinórvér minta szüléskor történő adományozására, hogy olyan gyermekeken segítsenek, akiknek a gyógyuláshoz szükségük van nem-rokoni allogén őssejtekre. Ugyanakkor a köldökzsinórvér-minták tárolhatók privát őssejtbankokban is, további biztosítékként a gyermek (saját célra) és család számára, lehetőséget teremtve arra, hogy autológ, illetve allogén beültetésre kerülhessen sor. A rendelkezésre álló köldökzsinórvérnek csak kis százalékát őrzik állami őssejtbankokban, így ha valaki úgy dönt, hogy saját gyermeke számára teteti félre az őssejteket, azzal nem csökkenti jelentősen az állami őssejtbankok hatékonyságát. A privát őssejtbankok célja még az is, hogy az állami őssejtbankok mellett lehetőséget teremtenek a páciens saját őssejtjeinek megőrzésére, ezáltal növelve a megfelelő donor megtalálásának esélyét.

Egyes privát őssejtbankokban a köldökzsinórvér-őssejtek mellett, köldökzsinór-szövet, a mesenchymális őssejtek kiváló forrásának a megőrzésére is lehetőség nyílik. A köldökzsinór-szövet eltárolása lehetővé teszi a mesenchymális őssejtek esetleges jövőbeni alkalmazását, amelyek nagyon ígéretes eredményekkel kecsegtetnek különböző nem-vérképzőszervi betegségek kezelésében. Ezen felül további esélyeket tartogatnak a sejtterápiák egyre fejlődő ágában az immunreakció gátló funkciója által – allogén transzplantáció során minimalizálható a beültetést követő kilökődés és a graft-versus-host betegség kockázata.

Graft-versus-host betegség (GVHD): Az allogén transzplantációt követően esetlegesen bekövetkező komplikáció, amely akkor fordul elő, ha a graftban (donor-sejtek) található immunsejtek testidegennek vélik és rátámadnak a befogadó szervezet sejtjeire.

Forrás: