Új felfedezések a H1N1 történetében

Tudósok felfedezték a H1N1 járvány Achilles-sarkát, vagyis a prevenció és a gyógyítás más területeken bevált eszközét, az antioxidánsokat.

A ScienceDaily 2009. október végi számában közzétett közleményben egy alabamai tudós-csapat azzal a reménnyel kecsegtet, hogy megtalálták az influenza törzsére hatásos ellenszerét, az antioxidánsok vonatkozásában.

Miközben a tudósok népes serege kutatja világszerte a H1N1 járvány megállításának és a betegség gyógyításának módjait, a megelőzés hatékony formáinak megtalálása is a kutatók munkájának a fókuszában áll. A korábban már több figyelemre méltó prevenciós megállapítást közzé tett alabamai tudós csoport a ScienceDaily közelmúltban megjelent jelentésben közölte: az antioxidánsok lehetnek a kulcsai, hogy az influenza vírust megelőzzék, és elkerüljék az egyik legérintetteb terület, a tüdő megtámadását.

A H1N1 vírus kialakulása, fejlődése és terjedése, ennek a betegségnek a tüdőre irányuló agresszív rombolása irányában végzett kutatások egy új, korábban másféle immunológia szereppel bíró megállapítást hoztak. Ezek alapján nem csupán feltételezhető, hanem bizonyítható is, hogy az antioxidánsok rendkívül fontos szerepet játszanak az influenza megelőzésében és a kezelésében is. 2624Mindamellett, hogy a világszerte hasnálatos vakcinák szerepe egyelőre nem szorul háttérbe a gyógyító megelőző munkában, a kutatási felvetés alapján nézzük meg, mik is azok az antioxidánsok?

A betegségek megelőzése területén szerzett gyakorlati táplálkozási tapasztalatok alapján végzett tudományos kutatások mutattak rá arra, hogy a növényi eredetű élelmiszerekben számos olyan összetevő van, amely hatékonyan erősíti az emberi szervezet antioxidáns védekezési potenciálját. A növényi eredetű élelmiszerek, a zöldségek és a gyümölcsök tartalmaznak olyan, a szokásos fogyasztás mellett élettanilag hatékony mennyiségű vegyületeket, amelyek kedvezőek az egészség megtartásában. Néhány étrendi antioxidáns jellemző forrásai: az A-vitamin, aC-vitamin, az E-vitamin és a szelén – külön-külön is javítják egészségünket, de tapasztalatok szerint együttesen alkalmazva fokozottan jótékony hatásuk van.

A C-vitamin többek között erősíti az immunrendszert, védelmet nyújt a stressz ellen és a rákkeltő anyagokkal szemben, csökkenti a vér koleszterinszintjét. Észak-amerikai vizsgálatok szerint az olyan betegek körében, akik nagy mennyiségben fogyasztottak C- és E-vitaminban gazdag ételeket (pl. piros bogyós gyümölcsöket, zöldségeket), 50%-al csökkent a szürkehályog megbetegedések száma. Az amerikai kutatók úgy vélik, a hályogműtétek több mint fele feleslegessé válna, ha a C és az E-vitamin rendszeres és nagy dózisú bevitelével késleltetni lehetne a szem károsodását.

Az E-vitamin meggátolja az A-vitamin oxidációját, így az tovább marad hatékony a szervezetben. Értágító, alvadásgátló hatása révén védi a szívet, szívműtét után gyorsítja a gyógyulást. Az A-vitaminnal együtt védi a tüdőt a lerakodásoktól. Vizelethajtóként csökkenti a vérnyomást. Tapasztalatok szerint kedvezően hat a szexuális teljesítőképességre. Az E-vitamin erősíti az immunrendszert. Védi a zsírokat és a sejtmembránt az oxidációtól. Segítséget nyújthat a Parkinson-kórban szenvedőknek, mivel késlelteti a remegéses, bénulásos, egyensúlyvesztéses tünetek jelentkezését.

A béta-karotin az A-vitamin provitaminja, ami azt jelenti, hogy a szervezet – szükségleteinek megfelelően – maga állítja elő belőle az A-vitamint a májban, ill. az emésztőcsatornában. Az A-vitamin számos szempanasz kezelésében segíthet, véd a légúti fertőzésekkel szemben, egészségesen tartja bőrt, a hajat, a fogakat és a fogínyt. Egy tíz éven át tartó amerikai kísérlet bebizonyította, hogy a rendszeresen béta-karotinban gazdag ételt (sárga színű zöldségek és gyümölcsök) fogyasztó férfiak körében fele annyi szívbetegség és prosztatarákos megbetegedés fordul elő, mint a kontroll csoportban, melynek tagjai nem kaptak béta-karotint.

A szelén akár csak az E-vitamin, megakadályozza, vagy lassítja a szövetek öregedését. A szelén közömbösíti néhány rákkeltő anyag hatását, és védelmet nyújthat bizonyos daganatos megbetegedésekkel szemben. Enyhíti a menopauzában fellépő hőhullámokat és rossz közérzetet. A férfiaknak nagyobb szükségük van a szelénre, mivel annak nagy része a herékben raktározódik és a spermával együtt tetemes mennyiség ürül ki a szervezetből.2625A szelén gyógyító hatásai az Egészségügyi Világszervezet felkérésére elkészített, 13 országban lefolytatott vizsgálatok alapján: : az öregedési folyamatokat lassítja,a sejtkárosodásokat csökkenti, a rákos betegségek iránti hajlandóságot csökkenti, véd a rákkeltő anyagokkal, környezeti mérgekkel, radioaktív sugarakkal szemben, közömbösíti a sejtmérgeket, méregtelenít a nehézfémektől (higany, kadmium, ólom), csökkenti a ?civilizációs betegségek? káros hatásait, csökkenti a magas vérnyomás és az érelmeszesedés kockázatát, gátolja a zsírsavak oxidatív szétesését, segít elhárítani a szabadgyökök támadását (dohányzás, élelmiszeripari konzerváló és adalékanyagok, gyógyszerlebomlás), védi a fehérjéket az oxidációtól, fokozza a vitamin-transzportot a sejtfalon keresztül, csökkenti a helytelen táplálkozás okozta terhelést, erősíti és védi a májat, a reuma és ízületi degeneratív betegségek kezelésében nélkülözhetetlen, immunstimuláló hatása van,támogatja az immunrendszeri antitest képződést.

Különösen nagy szerepe van a táplálkozásunkban a friss, és a lehetőleg természetes körülmények között termett zöldségekre, a minimálisan feldolgozott növényi táplálékokban gazdag étrendre, ily módon biztosítani lehet a kívülről szervezetünkbe került antioxidánsok mennyiségét. Tesszük hozzá mindjárt: sok más hasznos anyaggal, például vitaminokkal, ásványi anyagokkal együtt. A nem megfelelő étrend és a modern élelmiszeripar igényli a mesterséges antioxidánsokat (ez utóbbi lsősorban a termékek eltarthatóságát fokozza velük).

Az amerikai kutatók kutatásai most a H1N1 vonatkozásában is a fókuszba állították az antioxidánsokat.

Forrás: