Emberi csontot hoztak létre szövettenyészetben

A csonttörések megelőzésének legjobb módszere, ha megakadályozzuk, hogy a csontok eljussanak a törésre hajlamosító állapotokba, de eddig nem tudtuk, hogyan keletkezik és érik a csontszövet.

A Houstoni Egyetem kutatóinak azonban sikerült szövettenyészetben valódi emberi csontot létrehozni, amelyen tanulmányozhatják a növekedést és fejlődést.

Mark Clarke professzor és munkatársai olyan struktúrát hoztak létre, amelynek nincs mesterséges összetevője. ?Azt a két sejttípust használtuk fel, amelyeket a szervezet is használ, a csontot építő oszteoblasztokat és a csontokat bontó oszteoklasztokat? ? magyarázta a professzor. 2788?A végeredmény pedig mindenben teljesen megegyezik az új csonttal, beleértve az ásványianyag-tartalmat, a szövettani képet és a növekedési faktorok szintjét.?

Az űrhajósok csontsűrűsége az űrutazás során gravitáció hiányában jelentősen csökken, ezért földetérésük után is különösen hajlamosak a törésekre, ameddig szervezetük vissza nem építi az ásványi anyagokat. Hasonló csontvesztés jön létre a változókor után lévő nőkben és a gerincvelősérült betegekben is. Az eredményeket ezen felül például a rekonstruktív arcsebészetben is felhasználhatják majd.

Forrás: