H1N1 a tengereken

A hajózó utasok és a személyzetek körében a H1N1 még nem pusztít. A   nemzetközi hajózási turizmust egyelőre nem érte el a H1N1 járvány.

Legalábbis az utasforgalom vonatkozásában továbbra is népszerűek a több hetes utak, ahol nagy tömegek, esetenként százak töltik együtt éjjelüket-nappalukat kikacsolódási céllal vagy munkavégzéssel a különböző hajókon.

A Napidoktor szakértője, prof. dr. Pintér Lajos hajóorvos, nemzetközi tengeri vizeken dolgozik, az elmúlt hónapokban több ezer turistával került kapcsolatba. Több földrészt érintő útjai során még nem találkozott H1N1 vírussal fertőzött emberrel, bár sok beteg emberrel kerül kapcsolatba. Maga is alkalmazza azokat a megelőző eljárásokat, amelyek a különböző országok emberei közötti találkozások során ma már nélkülözhetetlenek.

Pintér Lajos 1975 óta járja a világ tengereit, idén is több hónapot töltött a nyílt vizeken hivatásos hajóorvosként.  Ez a szakma egy speciális gyógyítói tevékenységet jelöl, a több szakágból tudományos fokozattal és nagy gyakorlattal rendelkező orvos dolgozhat csak a nagy tengerjáró hajókon. A speciális szakember nemcsak az utasok, hanem a nagyszámú személyzet egészségéért is felel. A 2009-ben, a WHO vészjelzéseit követően a nemzetközi hajózási társaságoknál is elkészültek a megelőzési forgatókönyvek, a H1N1  járvány megelőzését, szűrését egységes szabályok szerint kezelik a hajókon.

2786

Ez azért is fontos, mert a hajóvendégek – persze a személyzet tagjai is – különböző országokból érkeznek, ahol eltérőek a járvány megelőzésének a módjai. A mai időkben már nem léphet úgy egy ilyen hajóra utas, hogy az úgynevezett hőkamerás kapun ne ellenőrizzék a testhőmérsékletét. Akinél a műszer lázat jelez, azonnal megfigyelő szobába – karanténba kerül – és a minimum három napos türelmi idő alatt sok minden kiderülhet.

Pintér doktor ez évi gyakorlatában több ezer gondjára bízott  hajózóval utazott, élt együtt kevesebb-hosszabb időket, de egyetlen egyszer sem találkozott a H1N1 megbetegedettel. Igaz, gyanús esetek kerültek a közelébe, akiket azonnal egy úgynevezett gyorsteszttel ellenőrzött. Ez a teszt az orrválladékból vett minta elemzése alapján mutatja meg az eredményt. A magyar származású, egyébként olasz hajóorvos minden alkalommal legalább háromszor elvégzi a tesztelést a gyanús betegeknél.

A 2009. évi  tesztelések során egyetlen olyan beteggel sem találkozott, akinek a tesztje háromszor egymás után (három óránként kerül sor az ismétlésekre) jelzett volna komoly veszélyt a vizsgálat. Hasonlóképpen a személyzet körében sem találkozott H1N1 beteggel. A hajóorvos elmondta, hogy nemcsak a legkorszerűbb tesztelésekkel, hanem megfelelő gyógyszeranyagokkal is felkészültek arra, ha a H1N1 betörne a hajókra. Ez idáig erre nem került sor.

Forrás: