Gyógyszergyártók vészharangjai

A gyógyító vakcinák létrehozása az egyik legnagyobb közegészségügyi sikertörténet az emberiség történelmében.

Az új gyógyszerek felfedezése az új betegségek és korokozók leküzdésében, többek között a rák vagy  a HIV / AIDS, vagy éppen a H1N1 elleni küzdelemben ad reményt arra, hogy képesek vagyunk megbirkózni a világméretű egészségügyi veszélyekkel.

A világ legnagyobb gyógyszergyártói, az Amerikai Egyesült Államok gyógyszertrösztjei a közelmúltban kiadott jelentésükben a  2010. évre bizalmat kértek a közvéleménytől ? politikusoktól orvosokon át a gyógyszerfogyasztókig -, legfőbb feladatként az iparági törekvések elismerése érdekében. Hatékonyabb tájékoztatást, szélesebb körű kommunikációt ígérnek cserébe, amely szükséges ahhoz, hogy létrejöhessenek a nélkülözhetetlennek tartott bizalom feltételei.

Az amerikai kommunikációs vészharang ?kongatása? nem alaptalan. Amennyiben a politikai és a közvélemény nem támogatja  bizalmával, illetve pénzével  a gyártókat, úgy nem jönnek majd a remélt profitok sem. Ugyanis az elmúlt években jelentősen csökkent a kiskereskedelmi vényköteles gyógyszerek eladásából származó bevétel.3724A Manufacturers of America (PhRMA) elnöke, Ken Johnson szerint az egészségügyi területen ez ma az egyik leglassabban növekvő ágazat. Az ismert szaktekintély még az Egyesült Államok Kormányzati Ellenőrzési Hivatallal (GAO) is szembeszállt, akik sok más tényezővel, többek között a gyógyszerek újracsomagolásával, árváltoztatással és más, manipulatív eszköz alkalmazásával magyarázzák a jelenséget. A mi érdekünk a betegek érdeke – hangsúlyozta az elnök, hozzátéve: ha nem sikerül visszaállítanunk a bizalmat, az bizony végső soron a betegekre, az emberekre hat vissza. A bizalom helyreállításának az alapja a hiteles tájékoztatás.

A magyarországi  gyógyszerpiac 2009-ben, a 2007-es mélyrepülés után, ismét növekedni tudott  ? tájékoztatta a Napidoktort az  IMS Health Sales Dataview. A teljes gyógyszerpiac 5,3%-os – termelői áron számolt ? növekedése a vényköteles készítményeknek köszönhető. A vény nélküli készítmények növekedése 2008-hoz képest lassult, a 2008-as 13,3%-os növekedés a tavalyi évben 4,8%-ra mérséklődött.

Dobozszámot tekintve egyértelmű csökkenés tapasztalható mind a vényes és vény nélküli készítmények esetében. Hogy kiált-e bizalomért a hazai gyógyszeripar, akárcsak amerikai kollégáik, egyelőre kétséges.  Miképpen az is, hogy a hiteles és folyamatos tájékoztatás igénye a hazai közvéleményben megvan-e olyan mértékben,  mint a tengeren túliaknál.

(Információ: pharma.org; IMS Health Dales Dataview).

Szerző: G. Németh György

Forrás: