A fél világot félrevezették

A világ egyik legtekintélyesebb orvosi lapja, a brit The Lancet egy tizenkét évvel ezelőtti súlyosan félrevezető orvosi állítását vonta vissza.

A lap nagy lépést tett a nemzetközi egészségügyi kommunikáció megrendült bizalmának visszaállításáért. Példát mutatva az utóbbi években az orvosi szakmai körökben is terjedő, a népszerűségért akár a tudományosság elvét is háttérbe szorító szemlélet terjedése ellen.

A hír jelentősége a közelmúltbeli WHO kontra EU kommunikációs nézeteltérések fényében erősíti a közvélemény tájékoztatásában való felelős szemléletet az elhamarkodott, áltudományos, bulvár megnyilvánulások ellen a hivatásos orvosi körökben is.

Dr.Andrew Wakefieldnek, az 1988-ban a The Lancet-ben közzétett- most cáfolt – megállapításai óriási visszhangot keltettek, és következményeket indítottak az egész világon. A kutató arra hívta fel a figyelmet, hogy lehetséges kapcsolat a védőoltások és az autizmus között. Bár következtetése a tudományos közéletben is vihart kavart, az érintettek körében nagyon sokan figyelembe vették a tekintélyes orvosi lap által közölteket.

Az autizmus idegi-fejlődési rendellenesség, ami visszafogott, számos esetben képtelen társadalmi kapcsolatokban, kommunikációs képességekben, abnormális viselkedési és érdeklődési mintázatokban nyilvánul meg.2283

A rendellenesség eredete ismeretlen, ezért is keltett nagy feltűnést Wakefield tudományosnak tűnő bejelentése. Most, hogy a lap ? a nemzetközi orvosi kommunikációs gyakorlatban szinte példa nélkül álló módon – hivatalosan visszavonta a tanulmányt, elismerve, hogy felelőtlen és inkorrekt módon közölte azt egykor, sokan fellélegeztek. Leginkább az oltóanyag-gyártók, akiknek súlyos üzleti kiesést jelentett a vakcinák iránti érdeklődés.

A cikkíró, aki jelenleg az Egyesült Államokban dolgozik, igaztalannak és alaptalannak tartja a brit orvosi tanács állásfoglalását, amely alapján az újság visszalépett. Hogy az érintettek és családtagjaik, vagyis az autisták milliói mit gondolnak az esetről, egyelőre nem kap nagy nyílvánosságot.

A Napidoktor által megkérdezett egyik hazai autista szervezet, az Esőemberkék Alapítvány tagjai szerint egy reménnyel kevesebb. Az orvosi szakma, a tudományos kutatás és az orvosokba, a gyógyításba vetett bizalom azonban kétségtelenül erősödhet. Még akkor is, ha tizenkét évet kellett erre várni.

G. Németh György

Forrás: