Az elhízás és a kábítószer-függőség közös alapjai

A kábítószeresek és az egészségtelen ételektől függők vágyakozási mechanizmusa hasonló, derítette ki egy új tanulmány.

Egy vasárnap közzétett tanulmány szerint ugyanazok a molekuláris útvonalak állnak a túlevésre való vágy és a kábítószerfüggés hátterében.

A kísérleti állatokon végzett kutatás megerősíti azt a régóta fennálló feltételezést, hogy az örömtől való függés hátterében az agy egyik kulcsfontosságú jutalmazási mechanizmusának túlingerlése állhat. A Nature Neuroscience online kiadásában a floridai Scripps Kutatóintézet munkatársai zsírdús, kalóriában bővelkedő ételeket, például szalonnát, kolbászt, sajttortát stb. etettek a kísérleti patkányokkal, és figyelték, ahogyan a rágcsálók drámai mértékben elhíztak.

Az egészségtelenül táplálkozó patkányok kétszer annyi kalóriát vittek be, mint a normális étrenden élő kontroll rágcsálók.

?Amikor leállítottuk az egészségtelen ételeket, és megpróbáltuk visszaállítani az állatokat az egészséges étrendre (amit mi csak salátabárnak hívunk), egyszerűen nem voltak hajlandók táplálkozni? ? számolt be Paul Kenny professzor. ?Az étrendi preferenciájukban olyan nagy változás állt be, hogy gyakorlatilag az egészségtelen ételek leállítása után két hétig koplaltak.?

Az állatok még akkor sem hagytak fel a túlevéssel, amikor a kutatók elektrosokkal fenyegették őket, ami egyértelmű jele a szabályozatlan viselkedésnek.

Miután a kutatók kimutatták a patkányok függőségét, a következő lépés az volt, hogy kiderítsék, hogyan alakult ki az agyban. Kenny és Paul Johnson PhD hallgató egy receptorra összpontosítottak az idegsejtek felszínén, amely az örömérzetért felelős agyi vegyülethez, a dopaminhoz kötődik. A dopamin olyan örömteli tapasztalatok során szabadul fel, mint a szex, a táplálkozás és a narkotikumok fogyasztása.6132Korábbi vizsgálatok azt mutatták, hogy a kokainfogyasztók körében az agyat elárasztja a dopamin, és túlingerli az ún. dopamin-2-receptorokat (D2R). A túlingerlés hatására a szervezet úgy próbál alkalmazkodni, hogy csökkenti a dopamin-2-receptorok aktivitását. Ennek következtében egyre romlik a ?jutalmazási válasz?, vagyis az örömérzetet okozó vegyület felvétele az agy sejtjeiben.

A kokainfogyasztónak egyre gyakoribb stimulálásra van szüksége a kábítószerrel, hogy elkerülje a negatív jutalmazás állandó állapotának kialakulását ? más szóval, gyorsan továbblép az alkalmi felhasználásról a kényszeres kábítószerfogyasztás meredek lejtőjére.

A tanulmány szerint a D2R hasonló változásai következnek be az ételfüggő kísérleti patkányokban is.

?Ezek az eredmények megerősítik azt a korábbi elméletet, hogy a rendkívül kellemes élelmiszerek túlzott fogyasztása függéshez hasonló, neuroadaptív válaszokat váltanak ki az agy jutalmazási rendszerében, ami a kényszeres evés kialakulásához vezet? ? mondja Kenny.

?Az elhízás és a kábítószerfüggés mögött tehát ugyanazok a mechanizmusok állhatnak.?

A kísérletet még embereken is el kell végezni, de amikor az eredményeket a vizsgálatok korai szakaszában egy konferencián nyilvánosságra hozták, az elhízott emberek elismerően fogadták az állítást, akik mindig is azzal érveltek, hogy a nagyevés függő viselkedés.

Forrás: