Ez a kő felér a szülési fájdalommal

Szülési fájdalommal fölérő gyötrelem a vesegörcs. Mondják azok, akik átélték. És mit “szül” a végén a vajúdó ember? Kínkeservek közepette egy borsónyi, szúrós kis követ.

Gyerekeknél, fiataloknál, időseknél egyaránt előfordulhat a vesekő. S noha kialakulásának okát még nem ismeri a tudomány, az örökletes tényezők mellett az anatómiai adottságoknak és az életvitelnek fontos szerepe van. Egy bizonyos anyag fölszaporodik a vizeletben, amiből kristály képződik, s ezzel megteremtődik a kő alapja (magva).

Kedvezőtlen körülmények között ez a kőmag növekedni kezd a vesében, és az esetek döntő hányadában kalcium-oxalát típusú követ képez. Éppen olyat, ami nem oldható, tehát gyógyszeres kezeléssel nem lehet eltávolítani.

vese_211

A vesegörcs derült égből villámcsapás: a nyugalmi helyzetben lévő kő egyszerre megmozdul, elindul a vesevezetékben, és elzárja a vizelet útját. E vészhelyzetben a vizeletürítő izmok begörcsölnek, s ez okozza a szinte elviselhetetlen fájdalmat. Ami sajnos nem szűnik meg semmiféle testhelyzetben, csak akkor, ha a kő eltávozik.

Első körben a szakorvos bőséges folyadékot és rázkódással járó mozgást javasol a vesekő eltávolítására. Ha a vesevezetékben rekedt kő nem túl nagy (legföljebb 4-5 milliméter átmérőjű), az orvosok várakozást tanácsolnak. De ha már két-három hónap is eltelik, és a kő még nem távozott el, be kell avatkozni. Különösen akkor, ha átmérője meghaladja a 6-7 millimétert.

Napjainkban már igen ritka, hogy a vesét föl kelljen tárni a kő eltávolításához. Az általános gyógymód az úgynevezett lökéshullám-kezelés: egy műszerrel lökéshullámokat hoznak létre a testen kívül, amelyet a testbe vezetnek és a kőre összpontosítanak. Az egymást érő hullámok megremegtetik a követ, amely darabokra esik szét, és így már könnyen kiürül.

vese2

De a technika ma már arra is lehetőséget ad, hogy a vesevezetékben elakadt követ – egy speciális eszközt a vesevezetékben a kőig juttatva – az orvos helyben zúzza szét.

Akinek egyszer már volt veseköve, annál újra előfordulhat. Annak különösen érdemes megszívlelnie a kockázatcsökkentő orvosi tanácsokat. Így a bőséges folyadékfogyasztást, mert az ezzel járó erőteljes vizeletáramlás csökkenti a kőképződést.

Ami az étrendet illeti, ilyenkor is a könnyű, vegyes táplálkozás a legmegfelelőbb, az oxalátban gazdag ételeket azonban (mint a spenót, a sóska, a tej és a csokoládé) el kell hagyni. A fokozott C-vitamin-bevitel és a sok fogyasztása szintén kerülendő.

Forrás: