Magyar zsenik az óceánon túl

2010-ben ismét megrendezésre került a Nemzetközi Tudományos és Innovációs Verseny, melynek az Egyesült Államok adott otthon.

Két magyar résztvevő, Sugár Krisztina és Simon Dávid Szabolcs a budapesti Szent Margit Gimnázium végzős diákjaiként vettek részt a versenyen. A tanulók, egy új találmánnyal, az általuk Hulladékhő Pumpa elnevezésű készülékkel indultak a versenyen. Mellyel két díjat is hazahoztak. Második helyen végeztek csoportos munka kategóriában, még első helyen szerepeltek a kínai tudományos és technológiai társaság által fémjelzett külön kategóriában.

A verseny keretein belül, a második helyezés mellé, egy plusz életre szóló ajándékot kaptak, azaz a két magyar diákról elneveznek egy-egy Föld-közeli kisbolygót.7352Találmányuk lényege, hogy egy olyan teljesen önműködő rendszert fejlesztettek ki, amelynél a számítógép által termelt hőt egy Stirling-motor segítségével hasznosítják újra, méghozzá környezetbarát módon. A megalkotott rendszer alkalmazásával két ventilátor üzemeltetését váltják ki. A Stirling-motor üzemeltetéséhez, illetve a segítségével végzett hűtéshez nem kell külön energiát befektetni, a processzor által termelt hulladékhő önmagában elegendő. A fiatalok a számítógépek hőleadásának problémáját hívatottak megoldani, és az eredményt látva ez a cél sikerült.

Az idei versenyen 59 ország és 1611 középiskolás vett részt. A magyar fiúk mellett győztesként egy texasi fiatal végzett, aki egy fotoszenzibilátort fejlesztet ki, amit a rákos megbetegedések gyógyítása során tudnak használni. Minden bizonnyal jövőre is megrendezésre kerül a világ legnagyobb, fiataloknak szóló tudományos és innovációs versenye.

Forrás: