Az újszülött babák a jövőre gondolnak

Az újszülöttek fontos agyi működései már megszületésükre teljesen kifejlődnek, többek között az önelemzés és a szemlélődés az, ami kiválóan működik. Az eredmények megkérdőjelezik eddigi tudásunkat.

A London-i MRC Clinical Sciences Center at Imperial College kutatói speciális mágneses rezonancia vizsgálat (fMRI) segítségével elemezték hetven olyan kisbaba agyát, akik a huszonkilencedik és negyvenharmadik hét között születtek.

A vizsgálatból kiderült, hogy az érett újszülötteknek a felnőttekével megegyező, úgynevezett ?resting state networks? agyi területük van. Ezek olyan összekapcsolt idegsejthálózatok, melyek mindig aktívak, még akkor is, ha alszunk vagy éppen nem figyelünk semmire.

Az egyik ilyen hálózatot, mely újszülöttekben is teljesen kifejlődött és azonosítani is sikerült, ?default mode network?-nak nevezik. Erről azt gondolják, hogy fontos szerepet játszik az önelemzésben és az álmodozásban. A korábbi kutatások szerint ezek az agyfunkciók még éretlenek megszületésünkkor, teljesen csak koragyermekkorra fejlődnek ki.14398?Néhány kutató úgy vélte, hogy ez az agyterület felelős az önelemzésért és a szemlélődésért, azaz a későbbi emlékekért, a jövőről való álmodozásért. Az, hogy ezek a területeknek a működését újszülötteknél is megtalálhatók, azt sugallja, hogy a magzati élet sokkal eseménydúsabb, mint amire bármelyikünk emlékszik. Boldogan fekszünk, önmagunkra figyelünk és a jövőre gondolunk. Sajnos ez még csak egy elmélet, így lehet, hogy téves?– magyarázza a cikk első szerzője David Edwards.

?Eredményeink szerint az újszülöttek agya sokkal jobban kifejlődik, mint azt korábban gondoltuk. Általánosságban azt várjuk, hogy meg tudjuk magyarázni az agyi aktivitást, amit vizsgálataink során gondolkodás vagy egyes tevékenységek során tapasztalunk. Ám agyunk nagy része olyan tevékenységekért felelős, amelyeket egyáltalán nem is ismerünk, ez a komplex mechanizmus az, amit mi vizsgálunk?. Az eredményeket nyomtatott formában a Proceedings of the National Academy of Sciences-ben ismertetik.

Forrás: