Beteg tinédzserek barátok nélkül

A legújabb felmérések szerint a beteg tinédzserek szociálisan elszigeteltebbek, mint hasonló korú társaik, de a legtöbb esetben nincsenek tisztában azzal, hogy barátságaik nem olyan erősek, mint azt gondolják.

“A mostani tanulmány egy régebbi felmérés eredményeit veszi alapul, de ez nem jelenti azt, hogy ne nyújtana világos betekintést abba, milyen szerepet játszik az egészségi állapot az emberi kapcsolatokban” – nyilatkozta Steven Haas szociológus, a mostani kutatás vezetője. “Az egészségi állapot az oka és a következménye is lehet annak, hogy milyenek a szociális kapcsolataink” – tette hozzá Dr. Haas, az Arizona Állami Egyetem munkatársa.

A szakember és kollegái egy 1994 és 1996 között készült felmérés adatai vizsgálták meg. A felmérésben összesen kétezerhatvan tinédzser vett részt, akiket baráti kapcsolataikról és egészségi állapotukról kérdezték a kutatók. A megkérdezettek kétharmada értékelte egészségi állapotát jónak illetve kitűnőnek. A kutatók a fennmaradó egyharmadot vizsgálták meg tüzetesebben, azokat, akik egészségi állapotukat kielégítőnek vagy rossznak ítélték. Ezek a tinédzserek általában asztmásak, elhízottak, látássérültek vagy siketek voltak.14915“A beteg gyerekek nem érzik, hogy kevesebb barátjuk lenne, mint az egészségesnek. Ha megkérdezzük őket, ugyanannyi barátot és ismerőst fognak megnevezni, mint az egészségesek, de sokszor ezek a barátok nem tekintik barátnak a beteg gyerekeket. Sajnos a beteg gyerekek a legtöbb esetben túlbecsülik szociális kapcsolataik erősségét. A beteg gyerekek között ezen kívül húsz százalékkal nagyobb eséllyel lesz olyan, akit egyetlen gyerek sem fog barátjának megnevezni” – tette hozzá Dr. Haas.

“A kutatási adatok egyértelműen bizonyították, hogy az iskolai egészségügyi ellátásnak közvetlen hatása lehet a baráti kapcsolatokra, és a jó egészségügyi ellátás javíthatja a beteg gyerekek szociális kapcsolatait” – nyilatkozta Robbert Crosnoe a Texas Egyetem szociológus professzora. A kutatás részletes leírása a Journal of Health and Social Behavior című szaklap decemberi számában olvasható.

Forrás: