A szívdobogás és a testkép

Egy új kutatás szerint az, hogy hogyan érzékeljük a testünkben zajló folyamatokat, meghatározza azt is, hogy az hogy tetszik, amit a tükörben látunk.

Dr. Manos Tsarkiris, a londoni Royal Holloway munkatársa kutatócsoportjával azt vizsgálta, hogy milyen pontossággal tudják az emberek megfigyelni a testük működését ? például a szívdobogásukat. Néhány percnyi odafigyelés után azt nézték, mekkora biztonsággal észlelik a kísérleti alanyok a saját testüket kívülről, úgy, hogy a kezük helyére gumikart tettek.

Az alanyok karját elrejtették, a látható gumieszközt pedig mindig akkor érintették meg, amikor az igazi testrészüket, azt az érzést keltve, hogy a gumikart érzik. Minél pontatlanabbul figyelte meg korábban valaki a szívverését, annál nagyobb valószínűséggel hitte el az illúziót. A tanulmány így az első, amely kimutatta, hogy szoros a kapcsolat a testünk működéséről szerzett tapasztalat és a külsőnkről való elképzelés között.8971?Többféleképpen észleljük a saját testünket. Nézegetjük, észleljük, ha valaki hozzáér, és tapasztaljuk, ha a torkunkban dobog a szívünk vagy összeszorul a gyomrunk. Úgy tűnik, hogy a róla való helyes vélekedés, amelyet testképnek is hívunk, nagyban függ attól, hogy a felsoroltakat milyen pontosan észleljük.? ? magyarázza Tsakiris.

A kutatás főleg a kóros testképzavar kezelése tekintetében lehet hasznos. Ha sikerül kideríteni, hogy egyes emberek hogyan észlelik a testükben zajló folyamatokat, talán azt is megértjük, járnak olyan tévedésekben magukat illetően, amely könnyen vezet például anorexiához. A tanulmány a Proceedings of the Royal Society B című folyóiratban jelent meg.

Forrás: