Orvosi hibák az interneten!

Orvosi információkat keres online? Csak óvatosan, figyelmeztetnek az orvosok. A legnézettebb, mozgászavarokkal foglalkozó videókat ellenőrizve rájöttek ugyanis a szakértők, hogy a felvételeken szereplő emberek legnagyobb része egyáltalán nem is beteg.

Egy, a New England Journal of Medicine című szaklapban megjelent cikk szerint a hamis információk megzavarhatják a végzetes neurológiai betegségekben szenvedőket, akik egészségügyi információkat és tanácsadást keresnek a világhálón.

Sokaknak az internet jelenti az elsődleges információforrást, a YouTube pedig, harmadik legnépszerűbb internetes oldalként, egy olyan közeg, ahol a páciensek szívesen osztják meg orvosi történeteiket és élményeiket videó formájában.

A szakértők rengeteg olyan YouTube videót találtak, amelyekben olyan emberek szerepelnek és írják le tüneteiket, akik azt hiszik magukról, hogy Parkinson-kórban, vagy más mozgászavarban szenvednek. A londoni University College neurológusai 2011 januárjában kezdték meg kutatásaikat, miután néhány beteg figyelmeztette őket az online videókra, amelyek gyakran kezelési módszereket is ajánlanak a diagnosztizált betegségekre.

pktd4nta6

Különböző országokból összesen hét neurológus keresett rá a YouTube-on az említett videókra, hat kulcsszó segítségével: disztónia, Parkinson, kényszermozgás, izomrángás, tik, remegés. Ezek után megvizsgálták a 29 legnézettebb videót, amik nagy része (66 százalék) mentális eredetű pszichogenikus kényszermozgásokat mutatott be, amelyeknek semmi közük a Parkinson-kórhoz hasonló fizikai eredetű mozgászavarokhoz.

A videók felében a készítők lehetséges kezelési módszereket is ajánlottak a betegségekre. "A betegeknek és az orvosoknak is nagyon körültekintően kell eljárniuk az online orvosi információkkal – nyilatkozta Dr. Mark Hallett, az Országos Neurológiai Betegségek és Agyvérzés Intézet (NINDS) és az Országos Egészségügyi Intézet vezető kutatója – Rengeteg hasznos dolgot találhatunk, de mindig fenntartásokkal kell kezelnünk ezeket."

Forrás: