Hólyagrákkockázat cukrosoknál?

Húgyhólyagrák-kockázat növekedése miatti alkalmazásielőírás-változás, felfüggesztett franciaországi és németországi forgalmazás.

A pioglitazon szájon át, tabletta formájában szedhető, a cukorbetegség kezelésére szolgáló hatóanyag, amely a 2-es típusú (ez a gyakoribb, úgynevezett nem inzulinfüggő vagy „időskori”) cukorbetegségben segít a vércukorszint kontrollálásában. A készítményt hazánkban is közel tízezer cukorbeteg szedi különféle formában.

Talán kevesebben tudják, de a gyógyszereket forgalomba kerülésük után is folyamatosan „figyelik”, hatékonyságukat és mellékhatásaikat feljegyzik és vizsgálják. E munka során idén júliusban az FDA (az Amerikai Gyógyszerügyi Hatóság) analizálta annak a tízéves biztonságossági vizsgálatnak az első ötéves adatait, amelyet még a pioglitazon gyártója kezdeményezett 2002-ben. Ezek az adatok azt mutatták, hogy a pioglitazon egy éven túli szedése negyven százalékkal növelte a húgyhólyagrák kockázatát egyéb vércukorszint-csökkentő gyógyszerekkel szemben.

Franciaországban egy független vizsgálat hasonló mértékű húgyhólyagrákkockázat-növekedést mutatott: eszerint egy éven túl 34%-kal, két éven túl pedig 36%-kal volt nagyobb a hólyagrák kialakulásának kockázata, amennyiben a betegek pioglitazontartalmú gyógyszert szedtek. A vizsgálati eredményekre az USA után Európa is reagált, a pioglitazon forgalmazását Németországban és Franciaországban a gyógyszerár-támogatásokat felügyelő hatóságok nyomására felfüggesztették, így ott már nem írható fel és nem is kapható.

u29n28kj3

Ez utóbbi lépés mögött az a megfontolás állt, hogy létezik hasonló hatékonyságú, de biztonságosabb terápiás lehetőség a cukorbetegek számára, így szükségtelen felesleges kockázatot vállalni. Nyilvánvaló, hogy egy olyan gazdasági helyzetben, amikor a lehető legnagyobb megtakarítást kell a gyógyszerár támogatások körében megvalósítani, a magyar hatóságok részéről nemcsak biztonságossági, de pénzügyi szempontból is logikus lépés lenne hasonló döntés meghozatala.

A szituáció komolyságát egyébként jól mutatja, hogy az Egyesült Államokban már a kártérítési perek is megkezdődtek e témában. Elsőként egy 54 éves hölgy, bizonyos Nancy Rios perelte be a készítmény gyártóját a pioglitazon miatt kiújult húgyhólyagrákja miatt. A becslések szerint több száz hasonló per várható.

A pioglitazonkezeléssel kapcsolatos, napvilágra került mellékhatásadatok szerint persze elképzelhető, hogy Magyarországon száznál nem több új húgyhólyagrákos eset várható a pioglitazonkezelés mellett. Kérdés, hogy ez a fajta kezelés így is megéri-e a kockázatot.

Forrás: