Mi a szemölcs?

A szemölcs – orvosi nevén: verruca – a leggyakoribb vírusos bőrbetegség.

Főleg fiatalokon fordul elő, egyenetlen felszínű, gyulladásmentes, száraz szarutúltengés formájában. Fertőző, de egyenetlen a fertőzőképessége, ezért sokszor a közvetlen érintkezésnek sincsenek következményei. Leggyakoribb előfordulási helye a kézujjak, a kézhát, a tenyér és a láb.

A kézen bársonyos felületű, bőrszínű, félgömb alakú kitüremkedés, ami sokszor a munkavégzést is megnehezíti. A lábfejen hasonló tünetekkel jelentkezik, de a talpon a felszínből alig emelkedik ki, szinte befelé nő. Ez igen fájdalmas, sokszor járásképtelenséget okoz.

láb

A szemölcs szerencsés esetben magától is elmúlhat, bár legtöbbször újra kiújul. A népi gyógyászat sokféle gyógyírt ismer, melyek használata több-kevesebb sikert eredményezhet. Ennek részben a tapasztalat, részben a placebo hatás – a kezelésben, a gyógyító szerben való hit – az oka. Talán a legelfogadottabb népi módszer, ha rendszeresen kenik krétával, petrezselyemlevéllel vagy a vérehulló fecskefű szárának sárga nedvével. Ellenszere lehet még a zsályalevél. Más növényi kivonatokat is használnak eltávolítására pl. nyers füge, kutyatej.

petrezselyem5

Amennyiben a házi megoldások nem segítenek – ideértve a gyógyszertárakban kapható kémiai anyagokat is – a szemölcsök felpuhítás után kaparókanállal lekaparhatóak. A szikével való kimetszés nem ajánlott, mert ha kiújul a hegben, nagyon nehéz megszabadulni a hegben lévő vírusuktól. Jó módszer az elektromos úton való kiégetés, vagy egy lassúbb eljárás: a fagyasztás.

Előfordul,hogy a már eltávolított szemölcs kiújul. Ilyenkor a vírusok már túlterjednek az eltávolított részen. A kiújult szemölcsöt ajánlatos mielőbb újra kezeltetni, mert könnyen kialakulhat a papilloma, egy jóindulatú, hámeredetű daganat.

Forrás: