Jaj, széttört a keretem!

Nem kell kétségbeesni, ha kedvenc képünk kerete megrongálódik. Egy kis kézügyességgel, no meg hatékony eszközökkel össze tudjuk rakni őket.

Ha hosszú évek óta lóg a falon, egy régi képkeret bizony idővel tönkremehet. Különösen igaz ez a dédszülőktől, nagyszülőktől kapott, örökölt darabok esetében. Kisebb baj, ha csak a sarok csatlakozások nyílnak szét, vagy letörnek darabok a domborművekből. Ragasztani csak addig lehet a képkeret-sarkokat, amíg a szegei stabilan állnak és nincsenek meghajolva. Amennyiben nagyobb a károsodás, már csak a lélek tartja a keretet össze, több értelme van szétszedni, előről belefogni a képkeret javításba. Egy igazán értékes darab esetén pedig, ha biztosra akarunk menni, forduljunk szakemberhez!

Gyakori probléma a sarkok meglazulása – ezeket össze tudjuk ragasztani. A képkeret kijavítása során előszöris szedjük le a korábbi ragasztó maradékát, és alkalmazzunk rá faragasztót. Megfelelő összeillesztés után használjunk a biztos és erős ragasztáshoz szorító keretet, vagy illesszünk kis fa kockát a képkeret mindkét oldalának közepére és fogassuk meg jó szorosan zsineggel az egész keretet.

kepkeretjavitas

Sarok lemezzel és csapokkal szintén lehetséges a képsarkok megerősítése. Hogyan? A saroklemez többféle formában is kapható: fémből van, szögleteset és L-alakút is találunk. A fémlemezeket érdemes méretesebb képkeretekhez használni, kisebbekhez akár rétegelt lemezből vágottak is jók. A lemezek legyenek háromszög formájúak. A saroklemezt a képkeret hátuljára kell csavarozni.

Képkeret felújításnak is tekinthetjük a domborműves részek javítását. Ha a díszítés csak kis részen kopott, tört le, ezen könnyen segít egy kis fa tapasz, vagy cellulóz töltőanyag. Ám ha már nagyobb területen hiányos a dombormű, keressünk egy teljesen ép állapotban levő részt és készítsünk róla lenyomatot.

Ebből öntőformát készítünk, majd üvegszálas pasztából (amely 1 óra alatt köt meg) elkészítjük a darabkát. Hasznos lehet a munkánkhoz a modellező – vagy mintavevő anyag! Ha megvan az új kiöntött darab, dolgozzuk el a hátsó felét csiszolópapírral, majd tegyük a helyére és ragasszuk is oda. Ne feledjük a végén befejezni a képkeret felújítást azzal, hogy befestjük vagy aranyozzuk a keretet. Így csaknem kifogástalan lesz az összhatás!

Búcsú Adrienn

Forrás: