A gyermeknek szüksége van mesékre!

Nem csak azért, mert erősíti a családi kapcsolatokat, ha az álommanók egy varázsszőnyeg vagy Ali baba negyven rablójának lovascsapatával érkezik meg esténként, hanem mert a gyermek értelmi és érzelmi képességeit is serkentik ezek a varázslatos világok.

Az ágy alatt megbújó szörny

A gyermekben töménytelen mennyiségű szorongás él, hiszen számára a világ logikátlan, tele olyan apróságokkal, amiket képtelen értelmezni. Azokba kapaszkodik, akik hozzá közel állnak, ilyenek általában a szülők, nagyszülők, testvérek, nekik van kiszolgáltatva, nélkülük elveszettnek érzi magát.

A gyermek még igen nehezen fejezi ki magát, önti mondatokba a gondolatait, ebben segíthetnek a mesék, azok hősei, történetei. Tipikus szereplők ezek, tiszta szerepkörökkel, tudjuk, hogy ki a jó és ki a rossz, a gyermek könnyedén tud azonosulni velük. Megfogalmazott tanulságaik útravalóul szolgálnak a gyermek aktuális fejlődési szakaszához.

almok

Válogatott képzelgések

Érdemes elgondolkozni azon, hogy mit szeretnénk: gyermekünk fantáziáját építeni, vagy vizuális érzékeit tesztelni? Hiszen míg ha mi olvasunk fel nekik, akkor fejlődnek kognitív képességei, addig a tévénézés válogatás nélkül juttat el hozzá mindent. Akármilyen felnőttesen is képesek viselkedni, tudnunk kell csöppségeinkről, hogy képtelenek szűrőt felállítani, és tudatosan megválogatni, hogy mi valóságos, és mi nem az abból, amit látnak. A számukra értelmezhetetlen tartalmak pedig inkább csak növelik a bennük élő szorongásokat a világról, nem oldják fel őket. A felolvasott, szóban elmondott mesék ellenben „megdolgoztatják” a gyermek agyát.

Itt a vége, fuss el véle!

• Javul a koncentrációs készség
• Környezettel való kapcsolata
• Szókincse

Csak néhány kiemelt készség, amelyet fejleszt a mesék felolvasása csöppségünknek. Nem véletlenül ajánlja több író is a hangoskönyveket, hiszen ezek ugyan olyan hatással lehetnek ránk, mintha mi magunk olvasnánk: az olvasott szó hallgatása gyermekkorban repíthet vissza minket, fejleszti nyitottságunkat a világra, ahogy azok a gyermekek is közvetlenebben viszonyulnak az őket körbevevő emberekhez és tárgyakhoz, akik gyakran hallgathattak meséket.

Felgyorsult világunkban amúgy is problémát okoz a hosszantartó koncentráció, hogy akár csak egy órára is fogasra akasszuk a világ gondjait, és gyermekünkkel kettesben, nyugalomban töltsük az estét. Pedig a rendszeres felolvasás jó nekünk és jó utódunknak is, erősíti az összetartozás érzését, egy életre szóló élményt ad, amely így akár generációról generációra is öröklődhet majd.

Forrás: