Szula, a madárolimpia nyertese

A napi 2100 kilométer megtételére képes szula a Brit-szigetek leggyorsabban repülő madara – derítették ki szakemberek mintegy 38 millió madár repülését tanulmányozva több mint száz éven keresztül.

A hatalmas étkű madár a falánkság megtestesítőjeként közismert, ám gyorsaságáról kevés adat volt tudható eddig. A szóban forgó szula (Morus bassanus) az írországi Great Saltee szigetről repült a dániai Gronnenstrandba óránkénti 48 kilométeres sebességgel. A brit ornitológiai társaság (BTO) 38 millió madár adatai alapján állapította meg, hogy az alig egyéves madár a Brit-szigetek leggyorsabb madara.

Szula

A második leggyorsabb egy barátposzáta (Sylvia atricapilla), amely ezer mérföldet repült Hágából a Shetland-szigeteken lévő North Roe-ba óránkénti 41,6 kilométeres sebességgel.

A harmadik helyre egy sarlósfecske (Apus apus) "repült", amely öt nap alatt 4960 kilométer tett meg vándorlása során Libériából a Cambridgshire-i Fowlmere-be 40 kilométer/órás sebességgel.

A gyorsasági listát a BTO 102 év alatt összegyűjtött, gyűrűzési projektjének adatai alapján állították össze: a programba bevont madarak kicsiny, számozott fémgyűrűt kaptak lábukra, hogy azonosítani tudják őket. 1909 óta 38 millió brit madarat gyűrűztek meg.

Az 1369151 számú szula 1999-ban tette meg rekordot jelentő útját.

Nagy-Britanniában fészkel a világ madárállományának kétharmada, a brit-szigetek partjainak mentén 218 ezer pár madár él kolóniákban – olvasható a The Daily Telegraph brit napilap honlapján.

vid4u.init(480,360,’Yxu0FQQ9yi’,null,3);

Forrás: