Másképp lát a nő, mint a férfi

A nők jobbak a színek között lévő apró különbségek megállapításában, a férfiak viszont ügyesebben követnek a szemükkel mozgó tárgyakat.

Israel Abramov kutatásvezető, a New York Városi Egyetem munkatársa és csoportja két kollégiumban vizsgálta az ott lakó, 16 évnél idősebb diákok látását. Úgy találták, hogy a férfiaknak nehézséget okozott, ha finom különbségeket kellett találniuk a látható spektrum közepén lévő színek között, például a kékeszöld és a zöldeskék között, de kissé másként is érzékelték az egyes színeket, mint a nők.

"Ahhoz, hogy ugyanazt az árnyalatot érzékeljék a férfiak, mint a nők, kissé nagyobb hullámhosszra van szükségük a látható spektrum teljes terjedelmében" – írták a kutatók a Biology of Sex Differences című szakfolyóiratban közzétett tanulmányukban. Ez például azt jelenti, hogy a türkiz színű tárgyat egy férfi kissé kékebbnek láthatja, mint egy nő.

szem21

Az eltérés pontos okát nem ismerik a kutatók, de feltételezik, hogy a tesztoszteronszint különbségének szerepe lehet kialakulásában. Ugyanez magyarázhatja azt a további különbséget, hogy a férfiak viszont eredményesebbek voltak az apró részletek és gyorsan mozgó objektumok észlelésében.

A férfiak agyának látókérgében 25 százalékkal több idegsejt van, mint a nőkében, és ez a különbség már a születés előtt is fennáll. A tesztoszteron hormon szintjében meglévő különbség Abramov szerint már az embriogenezis során kissé eltérő huzalozáshoz vezet a női és a férfi agyban.

ishiharaEvolúciós biológusok a vadászó-gyűjtögető feladatok által évezredeken át megkövetelt eltérő képességekkel magyarázzák a férfiak és a nők észlelésében lévő különbözőségeket.
A vadászó férfi számára az járt előnnyel, ha messziről észrevette az elejtendő állatot, és képes volt nyomon követni, míg a gyűjtögetést végző nők számára az járt előnnyel, ha a különféle terméseket – akár színűk alapján – pontosan meg tudták különböztetni.
John Barbur, a City University London professzora azonban vitatja amerikai kollégái megállapítását.
A The Daily Telegraph című brit napilapnak azt mondta, hogy miközben a nőknél 0,5 százalék a tökéletlen színlátást okozó veleszületett rendellenesség gyakorisága, ez a férfiaknál 8 százalék. Azok a férfiak viszont, akiknél nincs ilyen zavar, általában jobb színlátással bírnak, mint a nők – vélekedett Barbur.

Forrás: