Idén korább oltathatunk

Az idén korábban lehet oltani az influenza ellen, sőt két új vírustörzstől is véd az új vakcina

Az idén már szeptember közepétől elérhető az influenza elleni védőoltás, hogy még a náthás időszak, illetve az első fertőzések megjelenése előtt megkaphassa a vakcinát, aki szeretné elkerülni a betegséggel járó súlyosabb tüneteket. Bár az influenza „főszezonja” még messze van, a szakemberek szerint érdemes már most megszerezni a védettséget. Az új oltásokban két új vírustörzs is található, amelyek ellen a WHO szerint érdemes védekezni ebben a szezonban.

Az idén már most, szeptember közepétől elérhetőek a Sanofi Pasteur influenza elleni védőoltásai, hogy még a náthás időszak, illetve az első fertőzések megjelenése előtt megkaphassa a vakcinát, aki szeretné elkerülni a betegséggel járó súlyosabb tüneteket. A korai oltást a szakemberek is ajánlják. Ilyenkor, az oltást akadályozó fertőzések még ritkák.

oltasok

A gyorsaság nagy előny, hiszen még nincs itt a náthás betegségek időszaka, ezért az érintettek jó eséllyel teljesen egészségesen juthatnak hozzá az oltáshoz. Később a kisebb fertőzések miatt sokszor addig tolódik az oltás beadása, amíg késő lesz, ugyanakkor a védelem kialakulása is három hét alatt válik teljessé, ezért is fontos minél hamarabb beoltatni magunkat – hangsúlyozta Dr. Jankovics István, az Országos Epidemiológiai Központ Légúti Vírusos Fertőzések Osztályának főorvosa.

A szakember kiemelte: „Az oltás egy évig véd. Tehát a most megkapott vakcina hatása jövő szeptemberig gyakorlatilag teljes.”

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása alapján a tavalyihoz képest idén két új vírustörzset is tartalmaz a már elérhető, influenza elleni vakcina. A H1N1 egyik változatán kívül – amelyet már tavaly is alkalmaztak – az A típus H3N2 törzsét, valamint az összetevőkben levő B törzs is új. Ez utóbbi vírus volt a legaktívabb a déli féltekén – Ázsiában és Amerikában is – ahol az északi féltekére rövidesen átgyűrűző járvány már lefutóban van. A WHO ajánlását – amelyet a hozzá beérkező heti jelentések alapján dolgoz ki a szervezet – minden gyártó és egészségügyi hatóság kötelező módon figyelembe vesz világszerte, hiszen az influenza vírusának időről időre új változatai jelennek meg, és ehhez a lehető leggyorsabban alkalmazkodni kell.

A statisztikák szerint a világ népességének hozzávetőleg a tíz százaléka minden évben megkapja a betegséget. Kiemelten veszélyeztetettnek számítanak az idősek, a krónikus betegek, a várandós kismamák és a gyermekek, illetve azok, akik zárt helyen, nagyobb közösségekben dolgoznak.

allergia_kepgaleria1

Külön figyelmet érdemelnek a nagycsaládosok és az olyan családok, ahol csecsemő van. Ilyenkor a család többi tagját kell védőoltással védeni az influenzától, hogy ezzel óvjuk a még nem beoltható, 6 hónapnál fiatalabb csecsemőt.

A fejlett állami ellátórendszer miatt hazánk nem áll rosszul az influenza elleni védekezés terén: az évi 10-13 százalékos oltottsági arány a régiós országokéhoz képest kifejezetten jónak számít, ugyanakkor még mindig nagyjából a fele a fejlett nyugat-európai országokban megszokott aránynak.

A már elérhető, új oltások a legújabb, mikrotűs oltásként érhetőek el, melyek révén kisebb hatóanyag tartalmú, higany- és tartósítószer-mentes vakcinával szerezhető meg az influenza elleni védettség.

Forrás: