Gyermekortopédia – nem varázslat, nem ámítás

Mind az aktív (izom), mind a passzív mozgásszerveknek (ízület, csontrendszer) számos veleszületett és szerzett megbetegedése fordul elő. Az ortopédia a mozgásszervek veleszületett és szerzett rendellenességeinek kezelésével foglakozik; a végtagok csontjainak, izületeinek betegségei, az izombetegségek egy része, valamint a gerinc- és a csigolyákat körülvevő lágyrészek elváltozásai tartoznak e szakterülethez.

Nem jár gyerekcipőben

A gyermekortopédia: felöleli a csecsemőkori csípőszűréstől kezdve a növekedés során kialakuló rendellenességeken át (gerincferdülés,tölcsérmell, stb) az előrehaladott életkorból adódó kopásos, lágyrészdegenerációs elváltozásokat is.

Okok vagy következmények?

Egészséges életmóddal és több alternatív gyógyászati módszerrel is kezelhető, sőt megelőzhető a hátfájás. Abba is gondoljunk bele, hogy a hátfájdalmak 80 százaléka nem azért alakul ki, mert terheljük a hátat, hanem éppen ellenkezőleg: mert nem terheljük. A mozgásszegény életmód, az ülőfoglalkozásúak magas aránya miatt korábban jelentkező gerinc és egyéb mozgásszervrendszeri panaszok, az egyre gyakoribb közúti balesetekből visszamaradó csont-, vázrendszeri deformitások, ízületi instabilitások, sportsérülések egyre komplexebb kezelést tesznek szükségessé.

Mire figyeljünk oda?

Fektessünk nagy hangsúlyt az egészség megőrzésre, a megelőzésre. Nem csak önmagunk életét kezeljük tudatosan, figyeljünk oda gyermekeinkre is, hiszen amit gyermekkorban elsajátítanak, az kihatással lehet egész eljövendő életükre.

Típusok

A manuális (tapintásos, mozgatásos) vizsgálatokon túl, az ortopédiában gyakran van szükség kiegészítő képalkotó eljárások alkalmazására, illetve arthroszkópos (ízületi tükrözéses) vizsgálatra. Utóbbi esetben az arthroszkópos eszköz segítségével egészen kis műtéti heggel megoldhatóak nemcsak diagnosztikus, de meghatározott műtéti beavatkozások is.

Vizsgálattípusok

Amennyiben érdekel bennünket, hogy milyen ortopédia szűrővizsgálatokon vehetünk részt gyermekünk esetlegesen jelentkező problémája esetén, a legtöbb ezzel foglalkozó gyógyászati központ ezeket ajánlja:

  • csecsemőkori csípőszűrés 6 hetes korban
  • ferdenyak, ülőpúp kezelése
  • járáskontroll
  • lábdeformitások kisgyermekkorban (lúdtalp)
  • tartás- és gerincrendellenességek diagnosztikája és kezelése
  • veleszületett rendellenességek kezelése
  • életmód tanácsadás

Forrás: