A folyamatos fogamzásgátlással megszüntetett menstruáció vonzóan hangzik a nők számára, de vajon biztonságos?
Karen Manser utálta fájdalmas menstruációját, ezért úgy döntött, véget vet neki. 44 évesen már tíz éve nem menstruált.
Ehhez először egy progeszteron származékot (medroxiprogeszteron-acetátot) használt, amely egy injekciós hormonális fogamzásgátló. Ezután nőgyógyásza beleegyezésével folyamatosan szedte a fogamzásgátló tablettákat a menstruáció elkerülése érdekében.
Az elmúlt évtizedekben gyakran alkalmazták orvosok ezt a módszert, ám igazi áttörés 2003-ban következett be. Abban az évben a Barr Pharmaceuticals forgalomba hozta az amerikai élelmiszer- és gyógyszerellenőrző hatóság által első alkalommal engedélyezett, nyújtott ciklusú fogamzásgátló tablettáját (hatóanyaga: levonorgestrel, etinil ösztradiol), amelyet úgy terveztek, hogy szedésével a nőknek csupán évente négy menstruációjuk lesz. Ha engedélyezik, a Wyaeth gyógyszercég piacra dobhatja ösztrogén és progeszteron hatóanyagú szerét, mellyel egy évig elkerülhető a menstruációs vérzés.
Az Amerikai Szülészet-Nőgyógyászati Testület nem foglal hivatalos álláspontot a menstruáció felfüggesztésével kapcsolatban. A közvélemény pedig megosztott.

Foto:pixabay.com
A menstruációval esetlegesen együtt járó fájdalom, kellemetlenségérzés, haspuffadás, nyűgösség és lehangoltság miatt Dr. Sharon Mass szülész-nőgyógyász gyakran ajánlja a menstruáció hormonális gátlását, ráadásul önmagán is alkalmazza. Ezt korábban csak orvosi indikációra írták fel, például endometriosis, komoly hasi puffadás és emlőérzékenység miatt.
A kényelemérzés egy új indikáció kezd lenni, említi Dr. Leslie Miller, a Washington Egyetem szülész-nőgyógyász adjunktusa, aki rezidens kora óta szintén szedi a szereket.
A hagyományos fogamzásgátló tablettákat úgy gyártják, hogy 28 tablettából 21 tartalmaz hormont, míg 7 darab placebó, amelyek szedésekor történik a menstruáció. Az új tabletták esetében a placebók helyett aktív hormontartalmú tabletták vannak.
Dr. Mass szerint az orális fogamzásgátlók biztonságosak, egyéb előnyeik, hogy csökkentik az endometrium és a petefészek daganatok, és az anémia előfordulásának kockázatát. Ám az új szerek hosszú távú hatásai nem teljesen ismertek.
Dr. Miller jelenleg a gátolt menstruáció hatását tanulmányozza a csontsűrűségre, mert a mesterségesen alacsony ösztrogén-szint ezt befolyásolhatja.

Foto:pixabay.com
Dr. Jerilynn C. Prior endokrinológus professzor (British Columbia Egyetem) véleménye eltérő. Szerinte a normális menstruációs ciklus elengedhetetlen a nők egészsége érdekében. Ez egy bonyolult folyamat, amit az agy szabályoz, és általános egészségügyi célja van, nem csak a szaporodást szolgálja. Jótékony hatása van a nők csontozatára és szív-érrendszerére.
“Napjainkban a menstruáció tabu témának számít, egyesek a nők gyengeségét, alsóbbrendűségét látják benne, és ezért elrejtendőnek vélik”– magyarázta Dr. Prior, aki a Menstruációs Ciklus Kutatási Társaság tagja. A társaság egyetért a megfelelő indikációval alkalmazott menstruációgátlással, ám nem ajánlja egészséges és panaszmentes ciklusú nőknek, csupán kényelmi szempontból.
Jelenleg nem áll rendelkezésre elegendő adat a gátlás biztonságosságáról. További kutatások szükségesek, megvizsgálva hatásait a csontokra, trombózis és agyérkatasztrófa kockázatára, valamint a fogamzóképességre.
A hormontartalmú szerek növelhetik a trombózis és az emlőrák kialakulásának kockázatát.
A PMS, azaz a premenstruációs szindróma a nők jelentős részét érinti. A menstruáció előtti napokban sok nő észleli, hogy idegesebb, vagy éppen sokkal érzékenyebb az átlagosnál, hogy kellemetlenül feszül a melle, hasa, visszatartja a vizet a szervezete, esetleg hányingere van vagy emésztési problémákat tapasztal.
Mivel ezek a szerek még újak, az orvosok között nincs egyértelmű álláspont avval kapcsolatban, hogy mennyi ideig kell a szedés előtt fennállnia a normális ciklusnak, vagy hogy milyen életkortól meddig adhatóak. 18-22 év között nem feltétlenül ajánlják a szerek szedését, mert növekvőfélben lévőknél befolyásolhatják a csontdenzitást.
A szerek ezen kívül nem minden esetben működnek tökéletesen. Gyakori a rendszertelen vérzés, főleg az első három-hat hónap során. Hat hónap múltán a nők 70%-ánál nem jelentkezik több vérzés a gyógyszerek szedése mellett. Egy év elteltével ez 90%.
A hormontabletták mellett is elképzelhető a teherbeesés, amit időközönként megismételt terhességi teszttel lehet ellenőrizni. A legújabb kutatási eredmények szerint pedig azoknak sem kell félniük, akik azért aggódnak hogy a szer szedésének abbahagyásával később nem fognak tudni teherbe esni. A kísérleti szereket szedő 187 nő 99%-ának később visszatért a menstruációja a szedés felhagyásával, vagy pedig 90 napon belül teherbe esett.
A fogamzásgátló tabletták azonban nem védenek semmiféle nemi úton terjedő fertőzéstől, így emellett egyéb védekezési módszerek használata is ajánlott.
A fogamzásgátlókat szedők évente menjenek el kontrollvizsgálatra, amely során vérnyomásmérés, méhnyakrák-, emlő- és csontszűrés történik.
Forrás: https://napidoktor.hu/index