A prosztatarák időben felismerve akár teljesen gyógyítható

A férfiakat veszélyeztető rákos megbetegedések között az első két helyen a tüdőrák és a prosztatarák szerepel.

Míg a tüdőrák és a dohányzás közötti összefüggés közismert, addig a prosztatarákról az emberek nagy része jóval kevesebbet tud, pedig a betegek száma évről évre nő.

Amikor az első tünetek megjelennek

Magyarországon évente összesen mintegy 400 ezer férfi szorul kezelésre a prosztata megnagyobbodás tüneteivel. A probléma nagyságát jelzi, hogy a 30-40 éves férfiak 10-25 százalékát, az 50 év feletti férfiak 50 százalékát, a 70 év felettiek 75 százalékát, a 80 év felettiek 90 százalékát érinti maga az elváltozás. A jóindulatú prosztata megnagyobbodás nehezen különböztethető meg a daganatos megbetegedéstől, mivel a tüneteik hasonlóak: gyakori vizelési inger, vizelés közben tapasztalható kellemetlen érzés, szexuális zavarok, véres ondóváladék.

Az orvostudomány fejlődése

A komoly baj szűrővizsgálattal megelőzhető, hiszen a gyors reagálásnak és a bővülő terápiás lehetőségeknek köszönhetően akár teljes gyógyulást is elérhetünk. Ma már számos új terápiás lehetőség létezik a prosztatarák gyógyítására. Ezek egyike a laparoszkópos műtét, amelynek lényege, hogy nem vágják át az izmokat, amely a beteg későbbi munkaképességét is kedvezően befolyásolja. A műtét során öt kis bőrnyíláson keresztül bevezetett speciális eszközökkel operálják ki a tumoros prosztatát. Ezzel a nagy, feltárásos műtét elkerülhető, így a klinikai tartózkodás és a gyógyulási idő is jelentősen lerövidül. (x)

Forrás: