Ezekkel a tippekkel javíthatjuk a látásunkat

Szemünk világa egyik legféltettebb kincsünk, így ennek megfelelően kell gondoskodnunk róla. Támogathatjuk rendszeres szemtornával, védőszemüveggel, de tudatos táplálkozással is.

szem, látás, monitor, laptop, képernyő (1)

Fotó: 123rf.com

Szemünk világa valóban nagy kincsünk. Szinte állandóan használjuk, és nap mint nap igen nagy megterhelésnek is van kitéve. Gondoljunk csak arra, mennyi mindent kell egy nap befogadnia, színeket, fényeket, formákat, káros sugarakat, szennyeződéseket, polleneket, hogy csak a legfontosabbakat soroljuk. De megfelelő működés esetén mindezekkel úgy veszi fel a harcot, hogy számunkra ez észrevehető lenne.

Mindezek ellenére a látáscsökkenés problémája egyre többeket érint, és igen sok közöttük a gyermek és a fiatal felnőtt. Ahogyan a szemünk egyre nagyobb igénybevételnek van kitéve – például olvasás, írás, számítógép használata tanulás vagy munka esetén, esetleg szórakozás, televízió nézés, vagy akár iskolában a tábla és a vetítőgépek olvasása közben –, mind inkább figyelni kell támogatására, ápolására. Ebbe a rendszeres szemtorna, a rendszeres szűrővizsgálatok és védőszemüvegek használata ugyanúgy beletartozik, mint szükség esetén a szemcseppek használata. Ám táplálkozásunkkal is sokat segíthetjük szemünk egészségét, ha olyan ételeket és vitaminokat fogyasztunk, melyek támogatják munkáját.

Foto:123rf.com

Vitaminok és tápanyagok a jó látásért

A-vitamin és béta-karotin: Szemünk védelme érdekében az egyik legfontosabb vitamin az A-vitamin. Retinolnak is szokták nevezni, ugyanis a szem ideghártyájának (retina) a működéséhez elengedhetetlen. Az A-vitamin elsősorban táplálék formájában jut be szervezetünkbe, vagy az A-vitamin valamilyen előanyagaként. A legismertebb és legfontosabb előanyag a béta-karotin, mely két összekapcsolt A-vitamin molekulából áll, és a bélben alakul át A-vitaminná. Fontos antioxidáns hatása is van. Az A-vitamin a szem képalkotásában játszik jelentős szerepet. Hiánya esetén romlik a szem sötéthez való alkalmazkodása, súlyosabb esetben az erős fényhez is nehezebben tud alkalmazkodni, végső stádiumban pedig, ha a vitaminhiány hosszantartó, vakság alakulhat ki.

C-vitamin: A C-vitamin immunrendszerünk védelmében játszik kiemelt szerepet, ezáltal minden szervünk megfelelő működéséhez hozzájárul. Képes hatástalanítani a káros szabad gyököket, javítja a sejteket, és csökkenti a homályos látás, valamint az időskori szembetegségek kialakulásának kockázatát.

E-vitamin: A C-vitaminhoz hasonlóan antioxidáns hatással rendelkezik, és képes hatástalanítani a szabad gyököket. Segít a szembetegségek megelőzésében.

Lutein és zeaxantin: Több kutatás is bebizonyította, hogy az antioxidáns tápanyagok közül a lutein és a zeaxantin is segíthet szemünk egészsége érdekében. E két színanyag, melyek a zöldségek és gyümölcsök színét adják, nagy mennyiségben megtalálhatók a szem retinájában. Felmérések szerint ezeknek az anyagoknak a magas vérszintje megvédheti a retinát a fény károsító hullámhosszú sugárzásától. Szervezetünkbe a táplálékkal jut be.

Bioflavonoidok: A bioflavonoidokat szokás P-vitaminnak is nevezni, melyek alapvetően antioxidánsként működő vegyületek, a különböző élelmiszerek színét adják. Mivel a bioflavonoidok segítik a szervezetet a C-vitamin elnyelésében, így látásunk szempontjából fontos a szerepük. Amiben C-vitamin található, abban a bioflavonoidok is előfordulnak.

Van, hogy látászavarok hívják fel a figyelmet a cukorbetegségre

Forrás: Napidoktor.hu