Apró ötletekkel sok maradhat a zsebünkben! – 4. rész

Takarékoskodjon… – a villanyszámlán! A 2008-as válság közvetlen hatása már elmúlt, ám a járulékos hatásokat sokan még mindig érzik a bőrükön.

Az áramon a legtöbbet akkor lehet megspórolni, ha nem használjuk. Közhely, de nagyon igaz! Bármennyire furcsán hangzik, a legalattomosabb áramfalók a kikapcsolt háztartási gépek. Természetesen kevesebbet fogyasztanak, mint bekapcsolt állapotban, ám ha nézzük a tévét vagy használjuk a nyomtatót, akkor tudatában vagyunk, hogy közben áramot is fogyasztunk, míg készenléti módban fel sem ötlik bennünk, mennyi áram szivárog el feleslegesen.

Ennek kiküszöbölésére mindig ügyeljen arra, hogy azokat a háztartási gépeket, amelyeket épp nem használ, főként a műszaki cikkeket, mindig húzza ki, vagy ha ez túl sok dugó rendszeres húzkodását jelentené, akkor az elosztókat cserélje le olyan típusúra, amelyeken egy kis kapcsolóval ki lehet kapcsolni az áram folyását.

Energiát takaríthatunk meg azzal is, ha befogjuk a környezeti energiákat: télen az ablakon át besütő nap kiegészítheti a fűtésköltséget, a tetőre szerelt napelemek segítségével plusz áramhoz juthatunk, míg egyes bioházaknál már a légáramlást is felhasználják némi plusz energia nyeréséhez. Persze ezek kialakítása némileg többe kerül, mint a hagyományos házak berendezése és felszerelése, ám a kezdeti magas bekerülési költséget hamar visszakapjuk a csökkentett áramszámlákon.

Ha új háztartási gépet készül vásárolni, különös tekintettel a hűtőszekrényre, a mosó- és mosogatógépre, de a kisebb eszközöknél is megéri odafigyelni arra, hogy a gép milyen háztartási osztályba lett besorolva. Lehet, hogy néhány ezer forinttal többe kerül, de a különbség már az első áramszámlán meg fog látszódni, és a használattól függően akár már 1-2 hónap után is megtérülhet a plusz kiadás.

víz

A hűtőszekrényt rendszeresen olvassza le, az eljegesedett felület folyamatosan többletenergiát igényel, mivel az ételekhez nehezebben jut át a hideg a jégrétegen keresztül. Az is fontos, hogy a hűtő hátoldalánál elegendő hely legyen a fűtőszálak szellőzésére, így alacsonyabb energiafelhasználással magasabb hatásfokon fog dolgozni a gép. Fontos az is, hogy ételt sose tegyünk melegen a hűtőbe, ez nemcsak az energiafogyasztás miatt érdekes, hanem mert úgy könnyebben megromlik a többi, már lehűlt étel is.

Ha elektromos főzőlapunk van, fontos a megfelelő méretű lábos kiválasztása, ne szökjön el a meleg a lábos oldalánál, és ha fedővel használjuk az edényeket, még több energiát takaríthatunk meg.

A mosogató- és mosógépet csak teli állapotban indítsuk el, két „félprogram” lefuttatása még akkor is több energiát vesz fel, ha energiatakarékos üzemmódot választunk. Mindkét eszköznél jó tudni, hogy a magasabb hőfokon történő tisztítás sokszor felesleges: például azt a pólót, inget, amit csak egy napig viseltünk az irodában, értelmetlen 60 fokos programon mosni.

A számítógépet, nyomtatót és hasonló eszközöket igyekezzen úgy kiválasztani, hogy képes legyen energiatakarékos üzemmódra váltani akár már 5-10 perces szünet után is, ne pörgesse a villanyórát 100%-on akkor, ha valami miatt épp el kellett menni a gép mellől.

Végül pedig a világítás: ma már a hagyományos izzókat felváltották az energiatakarékos változatok, de még ezeknél is figyeljen oda arra, hogy ne világítson azokban a helyiségekben, ahonnan már kijöttünk!
Ha csak a fenti tanácsokat fogadja meg, már azzal is több tízezer forintot spórolhat évente, ugye megéri változtatni a szokásokon?

Forrás: