Így tudjuk lassítani a szénhidrát felszívódását

A krumplival, rizzsel, tésztával az a probléma, hogy nagyon gyorsan szívódik fel belőlük a szénhidrát, ami hirtelen vércukorszint-emelkedést okoz.

Ez igaz a teljes kiőrlésű tésztákra vagy pékárukra is – – a teljes kiőrlésű pékáru, mint lassú felszívódású szénhidrát inkább egy mítosz, mint valóság. Más cukorbetegekhez hasonlóan én is azt tapasztalom, hogy szinte nem érzékelhető a különbség. Egyetlen előnyük a magasabb rost- és vitamintartalom, de a felszívódás sebessége sajnos gyors marad.

Szerencsére sok-sok alternatív köretet fogyaszthatunk, amiből elég nagy a választék, de mit tehetünk akkor, ha mégis rizst, krumplit vagy tésztát kell fogyasztanunk?

Foto:pixabay.com

Használjunk zsírokat

Az első módszer, hogy bevetjük a zsírokat. A zsír azért jó, mert lassítja minden tápanyag, így a szénhidrát felszívódását is.
Sokat könnyít a helyzetünkön, ha alapvetően egy zsírosabb ételt készülünk megenni, mondjuk egy jó pörköltet kagylótésztával, de ha kevésbé zsíros az étel, és mondjuk olaszos, akkor lehet, hogy meg tudjuk locsolni egy kis olívaolajjal. Ha se nem zsíros az étel, se nem megy hozzá az olívaolaj, bevethetjük az olajos magvakat: szórjuk meg az ételt napraforgómaggal vagy tökmaggal, mert ezek magas zsírtartalommal rendelkeznek. Bátran lehet kísérletezni tökmagolajjal is, azzal is egész jó ízkombinációkat lehet kihozni. Vagy megpróbálhatunk zsíros sajtokat enni az étel mellé.

Foto:pixabay.com

Fogyasszunk fehérjét

A második bevethető makrotápanyag a fehérje, aminek szintén megvan az a tulajdonsága, hogy lassítja a tápanyagok felszívódását.
Ha olyan ételt fogyasztunk, aminek magas a fehérjetartalma (hús, hal, tojás), akkor van némi esélyünk arra, hogy valamelyest lassul a szénhidrátok felszívódási sebessége. Nem érdemes azonban fehérjeport, fehérje shake-et fogyasztani abból a célból, hogy csökkentsük a szénhidrátok felszívódásának sebességét, mivel ezek már erősen feldolgozott, gyorsan felszívódó fehérjék, így nem fognak érdemben lassítani a szénhidrát-felszívódás sebességén.

Foto:pixabay.com

Együnk savanyúságot

A savas dolgok, mint például a savanyúságok, képesek lassítani a szénhidrátok felszívódását. Tehát ha az étel mellé mindig eszünk valamilyen savanyú uborkát, ecetes uborkát, savanyú káposztát, akkor van rá esély, hogy a vércukorszint-emelkedésünk lassabb lesz.

Foto: pixabay.com

Locsoljunk ecettel

Az ecet egy sav, így az ecet is képes lassítani a szénhidrátok felszívódási sebességét. Így pedig, ha olyan ételről van szó, ami elbír egy kis ecetet, nyugodtan locsolhatunk rá egy picit. Vigyázni kell azonban a balzsamecettel, mert az eredeti recept alapján nem adnak hozzá cukrot, de sok rossz, olcsóbb balzsamecetet lehet kapni, aminek viszont lehet hozzáadott cukortartalma, és ez kiemelten igaz a balzsamecet-sűrítményekre.

Fotó: 123rf.com

Együnk rostokat

A rostok nemcsak azért jók, mert segítik az emésztést, hanem rájuk is igaz a tény: lassítják a szénhidrátok felszívódását.
Így bármilyen rosttartalmú élelmiszer hozzáadásával csökkenteni tudjuk a hirtelen vércukorszint-emelkedést. A legjobb, ha nyers zöldségeket eszünk, tehát készíthetünk salátákat az étel mellé, természetesen cukormentes öntettel, de én például imádok elrágni egy szál sárgarépát étkezés után. Desszertként akár zellert is rágcsálhatunk, vagy karalábét. Fontos, hogy a zöldségeket minél kevésbé szétfőzve, inkább párolva, vagy nyersen fogyasszuk, mert a főzéssel gyakorlatilag előemésztjük őket, így elveszik az a tulajdonságuk, hogy lassítani képesek a szénhidrátok felszívódását.

Mennyi szénhidrátot tartalmaznak a zöldségek?

Ne főzzünk mindent agyon

A főzés egy előemésztés: minél inkább megfőzünk bármilyen ételt, annál inkább gyorsítjuk a felszívódását. Ha egy ételt csak enyhén főzünk meg, akkor azzal hosszabbítani tudjuk a szénhidrátok felszívódásának idejét. Így például előnyösebb lehet, ha a levesben, lecsóban wok-egytálételben roppanósra hagyjuk a zöldséget. A húsoknál ez kevésbé opció néhány kivételtől eltekintve, mint például a marha steak, a rosé kacsamell vagy mondjuk egy tatár. Működik viszont a kevésbé megfőzés gyakorlata a tésztánál is, mivel az „al dente” tészta lassabban szívódik fel, mint a jó alaposan, puhára főzött tészta.

Forrás: Napidoktor.hu